Amsterdam’ın Turizme Can Veren Bölgesi ‘Red Light’ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çoğunuz hep duyuyor, görüyor ve merak ediyor biliyorum. Şöyle bir gerçek var ki, pek çok turist, Van Gogh’dan, Rembrant’a; birçok dünyaca ünlü ressamın eserlerini görmek için müzeleri gezmeye değil, yasaklar bölgesi ‘Red Light District’i tatmak için gelir Amsterdam’a. İşte özgürlükler şehri Amsterdam’ın Red Light District’i hakkında çok ilginç bilgiler… 

1# Red Light District, Amsterdam’ın en güvenli bölgesi

Normalde genelev sokakları denildiğinde akla biraz belalı, tehlikeli olabilecek bir yer gelir. Amsterdam’da ise Red Light District, şehrin en güvenli bölgesidir.

2# Caddede her yer kırmızı!

Kırmızı fener isminden de anlaşılacağı gibi caddeye girdiğiniz andan itibaren her yer kıpkırmızı.

3# Camlarda gördüğünüz kadınlar ilişki için bekliyor

Red Light District, hakkında duyduklarınızın çoğu şehir efsanesi sanıyorsanız değil. Gerçekten de camlarda bekleyen kadınlar cinsel ilişki işçileridir. Red Light’da genelevler, onlarca cinsel ilişki dükkanı, canlı ilişki şovları yapan kabareler, bin bir çeşit kondom satan dükkan bulunur. Amsterdam’ın en eski kilisesi olan ‘Oude Kerk’ de aynı yerdedir.

4# Meşhur Tiyatroları ‘Casa Roso’

Evet kulağa korkunç geliyor ama bu tiyatrolarda açık açık ilişkiye giren insanlar var. Bunu izlemek için oturuyorsunuz koltuğa…

5# Fuhuş belli bölgelerde yasaldır

Belediye 2000 yılında aldığı bir kararla, fuhuşu belli çerçeveler içinde yasallaştırmış ve böylelikle hem o bölgenin hem de hayat kadınlarının güvenliğini maksimuma çıkarmıştır. Bölgede bulunan onlarca kamera 24 saat kayıt yapar. Kadınlar odalarında bulunan alarmlara bastığında, polisin en hızlı biçimde olay yerine ulaştığı yer yine Red Light District’tir.

6# Her kabinin farklı bir rengi vardır. Mavi renkse dikkat!

Kadınların kabinlerinde mavi ışık yanıyorsa transseksüel, kırmızı ışık yanıyorsa kadın vardır anlamı taşıyor.

7# Perde kapalıysa kadın çalışıyor…

Fiyatta anlaşıldıktan sonra oda içerisine giriş yapılıyor. Perde kapalı olduğunda hayat kadınları müsait değil anlamı taşıyor. Perde açık olduğunda ise hayat kadınları danslarını ve vücutlarını sergiliyor.

8# Peki bu odaların içi nasıl?

Odaların içinde sadece lavabo, çeşitli dezenfektanlar ve bir yatak bulunuyor.

9# Öğrenciler dahil ihtiyacı olan herkes çalışıyor…

Bölgede çalışmak isteyen yani fahişelik mesleğini yapmak isteyenler, tüm belgeleri eksiksiz olarak sağlamak zorundadır. Üniversite öğrencileri de bu bölgede para kazanma isteğiyle odalarını kiralayıp çalışıyorlar.

10# Hizmet bedeli 50 euro!

Red Light District‘te 15 dakikalık bir hizmetin karşılığı 50€’dur.

11# Bahşiş zorunlu değil…

Hayat kadınlarına bahşiş vermek zorunlu değildir ancak uzmanlar önceden verilecek bahşişin hizmetin kalitesini büyük ölçüde etkileyeceği görüşündedir.

12# Cinsel ilişki dükkanında herkes ihtiyacını karşılar…

Bir de ilişki mağazaları var tabi. Bu alanda küçük küçük odalar bulunur. Bu özel odalarda televizyon ekranları, 3 boyutlu, 5 boyutlu videolar izlenir. İster tek, isterseniz partnerinizle girip çıkarsınız.

Bu sokakta daha ne ilginç şeyler göreceğim diye şaşırıp kalıyorsunuz. Ama şu duyduklarınız devede pire diyebilirim. Swinger partilerine kadar uzayıp gidiyor…

Kaynak: Haberler.com /ÖZEL / Özlem Küçüközcan