PARİS SİZİ ÇAĞIRIYOR! (Paris’e gideceklere tavsiyeler)

Kimilerine göre Avrupa’nın kimilerine göreyse aşkın başkenti Paris, uzun zamandır tatil planlarımı süslüyordu.  Filmlerden etkilendiğim doğrudur; bir kış günü Paris’e karlar düşerken orada olmayı, Eyfel Kulesi’ni  tüm şehir bembeyazken izlemeyi çok istiyordum.  Yılbaşı tatiline denk gelmesi de seyahati daha tatlı bir hale getirdi. Sizler için güzel fikirler vereceğine inandığım, Paris ile ilgili aklınızdaki pek çok soruyu cevaplayabilecek bir yazı hazırladım.
BOOKING.COM’dan en uygun PARİS OTELLERİ İÇİN TIKLAYIN

Paris’e Gidiş ( Ne kadar sürer, Paris havalimanı, Paris İstanbul arası uçakla kaç saat? )

28 Aralık 14:25 tarifeli THY’nin promosyonlu bilet bulduğum uçağıyla Atatürk Havalimanı’ndan  Paris Charles De Gaulle Havalimanı’na uçtum.  Çok rahat bir uçuş gerçekleşti, İstanbul  – Paris arası normal şartlarda uçakla yaklaşık 3 saat sürüyor.

Paris’te Nerede kalmalı?

Havalimanına yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta olan otelim L Empire Paris’ten birileri beni transfer etmek için oradaydı. Fiyatı, kalitesi, Louvre Müzesi ve La Saine Nehri’nin hemen yanında olması  ve güleryüzlü personelini  düşününce mükemmel bir tercih. Biraz daha düşük fiyatlı bir yer arayanlar için önerimse Hotel Elysees Opera yine şehrin merkezinde daha ufak bir otel.

Paris’te Nerelere Gitmeli?

Louvre Müzesi’ni  belgesellerde bolca görmüşsünüzdür muhtemelen ama tarihe tanıklık etmiş 13.yy yapımı bu müze dünyanın kesinlikle en ilginç ve en değerli müzesi. Tarihe tanıklık etmiş gibi hissediyorum.

Eyfel Kulesi’ni görmelisiniz dememe gerek  yok sanırım. Herkesin hayatında en azından bir kez görmesi gereken tarihi bir simge.

Notre-Dame Katedrali  heykelleri ve yapısı ile diğer katedrallerden farklılaşıyor. Victor Hugo’nun bu yapıyı yıkılmaktan korumak için Notre Dame’ın Kamburu’nu yazdığını duyunca açıkçası çok şaşırdım. İyi ki yazmış.

Paris’te Ne yemeli?

Öncelikle Paris’te çok fazla turist çeken yerlerde yemek pahalı ve beklenilen kaliteden uzak olabilir. Fransız aşçıların müthiş yemekleri var,  daha az gösterişli yerleri seçmeye dikkat ederseniz 30 Euro civarında bir ücretle güzel bir menü ve şarap ile karnınızı doyurabilirsiniz. Domuz eti yemek istemiyorsanız çok sayıda tavuk yemeğine sahip bir mutfakları ve hemen hemen her önemli caddede bulabileceğiniz  domuz  eti satmayan restoranları da var.

Escargot dedikleri salyangoz ve Steak Tartare diye adlandırılan marine edilmiş çiğ et yemeği denenmeli.

 

Paris’te Ne içmeli?

Başarılı bir şarap kültürleri var, Bordeaux şaraplarını Paris’in her köşesinde bulabilirsiniz.

Kahve konusunda da başarılı olduklarını düşünüyorum sınırsız kahve çeşidini bulmak mümkün.

Paris’te Ne kadar bahşiş vermeli?

Verilen ücretin %10-12’si kadar bir bahşiş uygundur.

paris

Paris’te Nelere dikkat etmeli?

Nezakete çok önem veriyorlar. Özellikle dil konusunda fazla milliyetçiler. Trafiği İstanbul’un trafiğinden farksız bu yüzden ulaşım için gelişmiş metro sistemlerinden faydalanın. Yolculuğa çıkmadan önce bir sözlük ve Türkçe- İngilizce yada Fransızca  şehir rehberi alın. Kalabalık içerisinde çok yüksek sesle konuşmayın.

 

2 Ocak 18:15 seferli THY uçağında yine ucuz uçak bileti bulmuş olmamın verdiği ekstra huzurla İstanbul’a döndüm.

Sizlerin de Paris’te güzel günler geçirmeniz dileğiyle 🙂

Soru ve yorumlarınızı bekliyorum…