Papa: Şeytan gerçek bir kişi, adı soyadı var

Katolik Kilisesi lideri Papa Francis, bir TV programında “Şeytan kötülüktür. Milano’daki sis gibi değildir. Yayılan bir şey değildir, bir kişidir” dedi.

İtalyan Katolik Kilisesi’nin kanalı TV2000’de programa katılan Papa, bir din adamıyla sohbeti sırasında şeytan kavramından söz etti. “Şeytan kötülüktür. Milano’daki sis gibi değildir. Yayılan bir şey değildir, bir kişidir” diyen Papa, şeytanla iletişimden kaçınılması gerektiğini söyledi: “Kesinlikle emin olduğum bir şey söylemek istiyorum: Şeytanla diyaloğa girilemez. Şeytan’la diyaloğa girerseniz kaybolursunuz. O bizden daha akıllıdır. Sizi altüst eder, başınızı döndürür ve kaybolursunuz.”

‘ŞEYTANIN ADI SOYADI OLDUĞUNU MU SÖYLÜYORSUNUZ?’

BBC Türkçe’nin haberine göre sunucu Don Marco Pozza’nın “Yani şeytanın bir adı ve soyadı olduğunu mu söylüyorsunuz” diye sorması üzerine Papa “Evet, eminim” cevabını verdi. Şeytanın ‘nazik davranarak’ insanların aklına girdiğini söyleyerek “Eğer ne olup bittiğini vaktinde fark etmezseniz sonu kötü olur” uyarısı yaptı.

‘ŞEYTAN BİR MİT YA DA FİKİR DEĞİL’

İlk Cizvit ve Latin Amerikalı Papa olan Francis, daha önce de birçok defa şeytandan söz etmiş, “Yeni nesiller, şeytanın bir mit, bir figür olduğuna, bir fikir olduğuna, kötülük fikri olduğuna inandırıldı. Ama şeytan vardır ve onunla mücadele etmeliyiz” diye konuşmuştu. 2013 yılında Vatikan’da hasta bir kişinin başına dokunarak dua etmesi ‘şeytan çıkarma ayini’ olarak yorumlanmıştı. Geçen hafta ‘Padre nostro’ (Latince: Pater Noster — Babamız) duasında, insanı günah işlemeye yönlendirenin Tanrı olduğu yönündeki ifadelerin yanlış tercüme ürünü olduğunu söyleyen Papa, “Bizi günaha yönlendiren şeytandır” dedi.

KATOLİKLER İÇİN BİLE ŞAŞIRTICI

Vatikan uzmanları, Francis’in şeytanın gerçek bir kişi olduğu görüşünün pek çok Katolik için bile şaşırtıcı olabileceğini belirtti. Francis’in şeytanla ilgili görüşlerinde Cizvit tarikatının eğitimini almasının etkili olduğu söyleniyor.