Özgürlüğü Seven İnek, Çiftlikten Kaçıp Bizonlara Katıldı

Polonya’da geçtiğimiz aylarda çiftlikten kaçıp bizon sürüsüne katılan bir ineğin, kışı sürüyle birlikte geçirerek hayatta kalmayı başardığı ortaya çıktı.

BBC’nin aktardığı haberde, “özgürlüğüne düşkün” olarak adlandırılan bu ineğin, ornitolog Adam Zbyryt tarafından fark edildiği belirtilerek takip altına alındığı ifade edildi.

TVN24’e konuşan Zbyryt konuyla ilgili, “Bialowieza Ormanı yakınlarında bizon görmek sıra dışı bir olay değil. Fakat aralarından bir hayvan benim dikkatimi çekti: Rengi bizonlardan çok farklıydı” açıklamalarında bulundu.

Önce bunun bir mutasyon olduğunu düşündüğünü, sonrasında ise dürbünle baktığında hayvanın bir bizon değil Fransız Limuzin türü inek olduğunu fark ettiğini söyleyen Zbyryt, bu hafta tekrardan görülen ineğin sağlıklı olduğunu ve bizonlar tarafından tehdit edilmediğini söyledi.

foto: RAFAL KOWALCZYK

Aynı kanala konuşan biyolog Rafal Kowalczyk ise “İnek bizonlarla çok da entegre değil, bizonlar tek bir organizma gibi hareket ediyor ama inek dışarda kalıyor” dedi. Dr. Kowalczyk, yine de bizon sürüsünün savunmasının muhtemelen ineği kış boyunca kurt saldırılarından koruyan şey olduğunu söyledi.

Dr. Kowalczyk’e göre inek tehdit altında olmasa da ineğin kendisi sürüye bir tehdit oluşturabilir.

Bu sıra dışı dostluk ineğin bizonlarla çiftleşmesine yol açarsa sayıları yalnızca 520 olan tehlike altındaki Bialowieza Bizonlarının genleri değişebilir.