Çocuklarını 1 Yıl Okuldan Uzaklaştırıp Gerçek Eğitim Veren Çiftin Harika Hikayesi

Eğitim sisteminin kötü olduğundan hepimiz hayıflanıyoruz değil mi? Tarihi belgeseller, doğa hayatından kareler izlediğimiz zaman aslında ezberci eğitim yerine böyle bir eğitim anlayışı hakim olsa seve seve daha bilgili insanlar olurduk diye düşünüyoruz. Peki hiç radikal bir karar almayı düşündünüz mü?

40 yaşındaki Paul Davies ve eşi 38 yaşındaki Adele bir Eylül ayında hem kendi hem de çocuklarının hayatı için önemli bir karar almışlar. Çocukları 9 yaşındaki Lili Mai ve 4 yaşındaki Nel‘i okula göndermek yerine bir dünya turuna çıkarıyorlar.

Dünyayı gezerken çocuklarına oralarla ilgili tarihi ve coğrafi bilgileri aktaran çiftten Paul bir öğretmen. Bu fotoğrafta mesela Vietnam’dalar.
Vietnam

Çocuklarla birlikte çıktıkları bu yolculukta 12 ülke görmüşler 50.000 km yol yapmışlar.
Singapur

Çin, Avustralya, Kamboçya, Florida, Malezya, Bangkok gezdikleri yerlerden bazıları; gittikleri ülkelerde foto çekinmeyi de unutmamışlar.
çin seddi

Bunun maliyetli bir iş olduğunu tahmin edebiliyoruz. Öncelikle kendi iş yerimizden bir gün izin almak bile zorken bir yıl hiç para kazanmadan çok zor gibi duruyor. Bu çekirdek aile de hep otellerde kalmamış.
dünyayı gezmek

Bir yılın sonunda da eve dönmüşler, ama gezerken gördükleri tam anlamıyla harika bir deneyim.
okulsuz eğitim
Mesele dünyayı gezmek de değil aslında, sadece biraz daha gerçek hayata yakın bir eğitim verebilmek, çocuklarla ilgilenebilmek, onlara eğlenmeyi öğretip insan hayvan sevgisini aşılamak.
Başarabilir miyiz? Bilmem. En azından deneyebiliriz.

(K:)