Öğrenim Kredisini Güzel Güzel Harcarken Düşünülmesi Gerekenler

Yorucu bir çalışma dönemi sonrası o güzel haber geldi ve sınavı kazandığınızı, üniversiteye yerleştirildiğinizi öğrendiniz. Sonrasında tatlı bir telaş içine girdiniz, yurdundan apartına çeşitli seçeneklere baktınız, biraz bütçeyi zorladınız. Hiç eve, yurda çıkmasanız bile üniversite okumak masraflı bir iş olduğundan sağlam paralar harcadınız. E siz de su yakmıyorsunuz ya bir yerden sonra; ya “babam sağ olsun” seçeneği geliyor ya da okulu yarım yamalak devam ettirip işe başlama seçeneği. Bir de öğrenim kredisi var. Tabii ki bir öğrencinin aylık ihtiyaçlarına çözüm olmaz ama yattığı anda biraz olsun rahatlatıyor. Eşten dosttan duyduğunuz bu krediye, içinde burs seçeneğinin de bulunduğu bir form ile başvurdunuz. Tabii ki size burs çıkmadı. Kredi için de bir sözleşmeyi imzalananız gerekiyor ki o büyük rakamı görünce ilk önce hayatınızın şokunu yaşıyorsunuz. Sonrasında sağdan soldan mezun olunca ödeyeceksin sözlerini duyuyorsunuz, içiniz rahatlıyor. Hatta taksit taksit ödeyeceksiniz, düşük faizli gibi akıl çelici sözler de bu cümbüşe dahil oluyor. İkna olmadıysanız oradan birisi ekliyor; benim abim hiç ödemedi bile.

ogrenimkredisi

İşte hayaller dünyasına giden kapının aralandığı o sihirli an. Sözleşme imzalayıp her ay para alıyorsunuz ve ödeme yapmama diye bir durum var. Hayat bundan daha güzel olabilir mi?

Üniversitede arkadaşlarınızla otururken bir ses duyuyorsunuz; yatmış! Önce ne olduğunu anlamayıp “ne yatmış?” diye sorsanız da o güzel anın geldiğini anlıyorsunuz. Artık her ayın belli bir günü hesabınıza para yatacak, sanki okuduğunuz için ödüllendiriliyorsunuz. Alice Harikalar Diyarı’nda… Sonra bu durum okul bitene kadar sürüyor. Her ayın o günü takvimin en önemli günü oluyor. Alınacakları, borçları, kirayı hatta sevgiliyle buluşmaları bile o güne göre ayarlıyorsunuz.

krediogrenim

Sonrasında okul bitiyor, bazılarınız lisans sonrası için de bu kolay parayı alıyor. Bir süre daha tatlı hayat devam ediyor. E normal olarak bir son ve geri ödeme dönemi var.

Erteletme seçeneği var, işe girmediyseniz bir süre ödememe seçeneği var, gecikme faizlerine de arada af geliyor. Yani aslında ödemeniz için bir sürü seçenek düşünülmüş. Siz de zaten çalışınca bunu geri öderim diye düşünerek aldınız, buraya kadar da her şey normal.

kredi

Her şey normal ama her ay maaş yatar yatmaz üniversitede har vurup harman savurduğunuz parayı ödemek insanın zoruna gidiyor, sevgili üniversiteli dostlar. O da nasıl bir borçsa öde öde bitmiyor. Ödemelerde gecikme olursa bankadan değil maliyeden ödemekse işin bir başka yönü.

Yani üniversiteli arkadaşlar, krediyi almadan önce bir kez, alıp harcarken iki kez düşünün ki öderken kara kara düşünmeyin 🙂

 

*Bu yazı The Geyik tarafından hazırlanıp Hürriyet Kampüs dergi ile binlerce üniversite öğrencisine ulaştı…