Ofis Çalışanlarının %70’i Çayı Demli İçiyor

Kurumsal hayatta çay ve kahve olmazsa olmaz… İnternet tabanlı ve cep telefonu üzerinden yönetilebilen akıllı çay demleme otomatı uygulamasının verdiği bilgilere göre ağırlıklı olarak İstanbul ofislerinde tüketilen çayların dem oranı yüksek.

Günde tüketilen 30 bin bardak çayın yüzde 70’i bardağın yüzde 40’ından fazlasına dem koyuyor.

Bardak çayların yüzde 35’i ince belli bardakta içiliyor. Yüzde 30 oranında kağıt bardak, yüzde 20 oranında cam veya porselen kupa, yüzde 15 oranında ise fincan tercih ediliyor.

Akıllı çay demleme otomatı üretici firmanın yetkilisi akıllı çay otomatlarıyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: Şirketin çayını sabah mesaiden 2 saat önce gelip demlemek zorunda olan bir çalışan demlemeyi evinden başlatabiliyor ya da akşamdan demleme saatini ertesi sabaha ayarlayıp çıkabiliyor.

DEMLİ ÇAY İÇMENİN ZARARLARI NELER?

Çay yemekler ile aynı anda içildiğinde tüketilen gıdalardan alınan demir emilimi azaltıcı etki yaratır. Vücutta yaşanan demir eksikliği anemiye yol açabilir.

Günde 3 fincandan daha fazla çay içen kişi su içme ihtiyacı hissetmez. Ancak çay vücudun su ihtiyacını karşılamaz. Dolayısı ile suyun faydalarından yararlanmak mümkün olmaz.

Gün içinde fazla ve demli içilen çay uyku problemlerine yol açabilir.

Demli çay sinir sistemini olumsuz etkileyerek sinirlilik ve stres gibi sorunlara yol açabilir.