Nüfusu 50 Olan Dünyanın En Küçük Başkenti

Adamstown diye bir yer daha önce duydunuz mu? Muhtemelen duymadınız ama o adadakiler sizden çok daha huzurlu ve mutlu yaşıyorlar, nasıl mı?

Büyük Okyanus‘un güneyinde yer alan Pitcairn Adaları‘nda insanların yaşadığı tek yer olan Adamstown’ın nüfusu sadece 50.

adamstown1

İnternet, televizyon ve telefon var. Ayrıca hastane, hapishane ve ibadethane var.

Adanın halkı ise günlerini yatarak, eğlenerek geçiriyorlar. Adaya gitmek mümkün, ama dönüşünüzü ayarlamazsanız aylarca orada kalma ihtimaliniz var.

Vikipedia’dan tarihine bakarsak şöyle anlatılmış:

Yerleşim yerinin bulunduğu ada ilk olarak Polinezyalılar tarafından kolinize edilmiştir. Polinezyalıların 11 ve 15.yy arasında adada yaşadığı tahmin edilmektedir. Daha sonra adaya 1790 yılında dokuz İngiliz isyancı, altı Polinezyalı ve yirmi Tahitili kadından oluşan bir grup yerleşmiştir. Polinezyalıların köle olarak muamele görmeleri ve iki adet Polinezyalının İngilizler tarafından öldürülmesi üzerine 1973 yılında Polinezyalılar İngilizleri katletmeye çalışmışlardır. Çıkan kargaşada Polinezyalılar ve bir grup İngiliz öldürülmüştür. Çocuk ve kadın sayısının erkekleri geçmesi üzerine kadınlar adaya terk etmeye çalışmış ve bunun başarısız olması üzerine adadaki erkekleri öldürmeye çalışmışlardır. Bu da başarısız olmuştur. Adalıların dışarı ile ilk teması 1808 yılında, Mayhew Folger kaptanlığındaki Topaz adlı gemiyle olmuştur. Bunun üzerine ada ile dünya arasındaki iletişim başlamıştır.

Güzel bir yere benziyor 🙂