Mükemmel Görünme Baskısı Çocuk ve Genç Kadınların Özgüvenini Sarsıyor

İngiltere’de Girlguiding adlı bir şirketin yaptığı araştırma, çocuk ve genç kadının dış görünüşleri ile ilgili özgüvenlerinin 5 yıl öncesine göre daha az olduğunu gösterdi.

Araştırmaya katılan 7-21 yaş arası 1627 çocuk ve genç kadından sadece yüzde 61’i, bedenleri ile barışık olduğunu söyledi. Bu oran, 2011’de ise yüzde 73’tü.

Girlguiding’ın araştırma için görüştüğü 11-21 yaş arası 1000 çocuk ve genç kadının yüzde 66’sı yeterince güzel olmadığını düşündüğünü söyledi.

Kadınların dış görünüşlerinin yeteneklerine göre daha belirleyici olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 93, dış görünüşün en fazla mutluluk veren şey olduğunu düşünenlerin oranı da yüzde 80 oldu.
foto

Çocuk ve genç kadınların araştırma sırasında dile getirdikleri bir diğer konu da, vücutlarından duydukları memnuniyetsizliğin onları belli giysileri giymemeye ve fotoğraflarının çekilmesini istememeye zorlaması oldu.

Hatta çocuk ve genç kadının bunun, egzersiz yapmalarını ve sınıfta düşüncelerini ifade etmelerini de önlediğini söyledi.

Girlguiding yöneticisi ise Becky Hewitt araştırmayla ilgili olarak, “çocuk ve genç kadınların bize, görünüşlerine göre değerlendirildiklerini düşündüklerini söylüyor” yorumunu yaptı.(BBC Türkçe)