Mucitlerine Milyonlar Kazandıran 8 Çok Basit İcat

Milyonlar kazanmak için dahinin de dahisi olmanız gerekmediğini biliyorsunuz aslında. Bu işler biraz da şansla alakalı ama bu canım dostlarımız milyon dolarları o kadar basit icatlarla kazanmış ki şaşırmadan edemiyoruz. Bizim bir ömür çalışarak kazanamayacağımız paralar bu icatlarda ve buluşlarda gizli.

1- Gülen Surat
Smiley
Hemen çok güzel bir golle başlayalım. Evet 🙂 bu smiley ilk bulanlara milyon dolar kazandırmış. Charlie Ball ilk olarak bu imajı 45 dolara lisansını almış sonrasında ise kardeşi onu yönlendirmiş ve büyük firmaların kampanyalarında kullanmaları için bunu satmışlar. 50 milyon dolardan daha fazla para kazandılar bu sayede.

2- Stres yayı
stres teli
Richard James kazara bulduğu bu yaydan 250 milyon dolardan daha fazla para kazandı desek strese girmezsiniz değil mi?

3- Cırt cırt
cırt cırt
Pantolana yapışan bitkileri gören George de Mestral bunu bildiğimiz cırt cırt olarak tasarlıyor.

4- Oyuncak yastık
oyuncak yastık
Çocukların yastık niyetine oyuncakları kullandığını görüyoruz, hatta biz de arada kullanıyoruz. Ama bunu Jennifer Telfer fark ediyor ve yastık olabilen oyuncak üretiyor. Tabii ki tutuyor ve hoop milyoner oluyor.

5- Hulahop
hulahop
Bir anda dünyada milyonlarca satılan bu basit ürün de Wham-O ailesini dünyanın en zenginlerinden yaptı.

6-Ters ketçap şişesi
ketçap
Ketçap şişesini ters koymak hepinizin aklına gelmiş olabilir ama bunu dizayn olarak sunan arkadaşımız Paul Brown 1995 yılında bu tasarım için $14 milyon dolar kazandı.

7- Lades kemiği
lades kemiği
İşte listenin bize göre en bombası. Evet hepimiz lades kemiği nedir biliyoruz. Evet hepimiz kullanıyoruz ama Ken Ahroni bakmış ki bu sadece tavuk varken yapılabiliyor. Oysa ki insanlar bu oyunu çok seviyor e napalım, napalım diye düşünmüş ve çeşitli deneylerden sonra bunun yapay olanını üretmiş. Evet milyonlarca satılmış ve o da zenginler sınıfına katılmış. Siz hala aklımda deyin, hıh. (Okuyucuya trip attı.)

8- Post-it
post-it
Aralarında en faydalı olanlardan birisi de post-it sanırım. Dr. Spence Silver bunu kazara keşfediyor ve milyar dolarlık bir servete sahip oluyor. Dikkat dikkat milyon dolar değil, MİLYAR!