Milyon Dolara Satılan Ama Hiçbir Şeye Benzemeyen 10 Tablo

Sanat sevgimizi anlatmak için aslında hiçbir şeye benzemeyen şeylere harcayacak milyon dolarlarımız yok. Tamam kabul ama bunlara para harcamak da akıl işi değil. Birazdan göreceğiniz resimlere/ tablolara milyon dolar ödemişler. Valla alana hiç üzülmüyoruz satabilene helal olsun!

1- The blood-red mirror – Gerhard Richter

The blood-red mirror

Gerhard Richter Alman bir ressam eserleri de oldukça pahalı fiyatlara gidiyor. Bu kırmızı ayna isimli tablosu 2008 Kasım’ında New York’ta bir müzayedede 1.3 milyon dolara satılmış.

2- The concept of space, waiting. – Lucio Fontana

The concept of space, waiting
1968 yılında vefat eden Fontana resimlerinde kesikler yapmayı seven bir ressam, bu eseri 1.5 milyon dolara Londra’da alıcı bulmuş.

3- Green blot – Ellsworth Kelly

Green blot
Kelly Amerikalı modern bir sanatçı bu tablosunda deforme olmuş yani bozulmuş bir daire çizmiş ve 1.6 milyon doları götürmüş, oh ne güzel modernlik.

4- İsimsiz – Blinky Palermo

Blinky Palermo
Evet adam resmen esere isim bile vermemiş, Paint’te ufaklık yapsa bu ne dersiniz ama gel gör ki bu eser (?)Alman dostumuza 1.7 milyon dolar kazandırmış. Hele bir sorun neden? Çünkü soyut!

5- Cowboy – Ellsworth Kelly

Cowboy Ellsworth Kelly
Sert renklerin kontrastını yansıttığı düşünülen bu tablo 1.7 milyona satılmış! Kovboy işi!

6- Peinture (Le Chien) – Joan Miro

Peinture Joan Miro

Miro hayranları karşı çıkacak bu tam bir şaheser diyecek o yüzden yorumu size bırakıyorum. Bu tablonun fiyatı 2.2 milyon dolar.

7- İsimsiz – Cy Twombly

Cy Twombly
E yazmayı öğrenen bir çocuk gibi yaparak çizdiği bu tablo 2.3 milyon dolara satılmış, adam isim bile koymamış 🙁

8- White Fire I – Barnett Newman

White Fire I
Newman savaş sonrası Amerikan resimin öncü isimlerinden birisi ama beni bu ilgilendirmez geyik bize rakam ver rakam diyenlere söyleyeyim: 3.8 milyon dolar.

9- Fool – Christopher Wool

fool
Fool, İngilizce’de aptal demek buna 5 milyon dolar veren için bu sıfatı kullanmak ister miydiniz? New Yorklu Christopher çok mutlu bölmeyelim neşesini de tabloyu alan koşmasın sen beni kandırdın mı birader diye!

10- İsimsiz – Mark Rothko

Mark Rothko
Şoka hazır mısın sayın okur!
28 milyon dolar!
Muhtemelen ressam Mark Rothko olduğu için bu absürd sanat eserine bu kadar para bayılmışlar. Zenginlik de zor iş!