Metal ve Punk Müziğin Sanılanın Aksine Dinleyenleri Sakinleştirdiği Ortaya Çıktı

Ezber bozan bir araştırma ile tekrar karşınızdayız. Bu içeriğimiz bizler gibi metal ve punk tutkunları için gelsin.

Heavy Metal - Fans feiern am Samstag (01.08.09) beim Wacken Open Air in Wacken. Das Heavy Metal Festival in Wacken wird in diesem Jahr zum 20. mal veranstaltet. Foto: Roland Magunia/ddp

Yapılan bir araştırmaya göre metal ve punk müziği dinleyenler üzerinde sakinleştirici etkiyi yaptığı ortaya çıktı. Bu araştırma sonucu  “ekstrem müzik dinleyen insanlar sinirli olur” tezi de böylelikle çürütüldü.

Avustralya’nın Queensland Üniversitesi‘ndeki Toplum Araştırmaları Bölümü’nün yaptığı araştırmada elde edilen sonuçlara göre Hardcore denilen sert müzikleri dinlemenin sert davranışlara yol açtığı tezi çürütüldü.

punk1

Bölümün akademisyenlerinden Dr. Genevieve Dingle ve öğrencisi Leah Sharman‘ın 18 ile 34 arasındaki 39 gönüllü denek üzerinde yaptığı araştırmada, deneklere  16 dakika boyunca öfkelenmelerine sebep olan ilişki, para ve iş gibi konulardan istendi. Yeterince sinirlendikten sonra 10 dakika dinlenen ve müzik dinleyen denekler üzerinde gözlemler yapıldı. Yapılan bu deney sonucunda metal ve punk gibi müzik türlerini dinleyenlerin diğer deneklere oranla daha fazla sakinleştiği gözlendi.

Deney sonuçları doğru mudur bilinmez ama denemekte yarar var 🙂

Buyurun deneyelim 🙂

Kaynak: consequenceofsound.net