Metabolizma Hızınıza Tavan Yaptıracak 10 Gıda

Kilo vermek için doğru beslenmenin önemini her fırsatta vurgulayan uzmanlar insanları doğru gıdaların seçilmesi hususunda bilgilendirmeye devam ediyor. Doğru besinler ile metabolizma hızınızı arttırarak kilo vermek isteyenler için metabolizma hızınıza tavan yaptıracak 10 gıda;

1# Çorbalar
çorba

Yapılan araştırmalar çorba tüketiminin obezite ile savaşta çok önemli bir rol üstlendiğini ortaya koydu. Yemeğe çorba ile başlayan kişilerin yemeğin kalanında daha az katı besin tükettiği, bu durumun ise iştahta azalma ile kilo vermeye yardımcı olduğu belirlendi.

2# Kahve ve Yeşil Çay
kahveyesilcay

Kahve ve yeşil çay içeriğinde bulunan antioksidanlarla metabolizmayı hızlandırırken kan şekerinin düşmesine, yağ yakmaya ve selülitlerin etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur.

3# Yulaf Ezmesi ve Kahverengi Pirinç
yulafezmesi

Sağlıklı bir diyetin olmazsa olmazı tam tahıllardır. Yulaf ezmesi ve kahverengi pirinç gibi tam tahıllar içlerinde bulunan kompleks karbonhidratlar ile vücudunuzdaki insülin düzeyini sabitler ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmaya yardımcı olur.

4# Turunçgiller
turuncgiller

Portakal, greyfurt ve limon gibi turunçgiller metabolizma hızını yükselterek yağ yakılmasına yardımcı olur.  İhtiva ettikleri C vitamini vücut direncini arttırır, kandaki insülin düzeyini dengelemeye yardımcı olur.

5# Omega 3 İçeren Gıdalar
omega-3

Balık, fındık, ceviz, keten tohumu gibi gıdalarda bulunan Omega-3 metabolizma hızını düşüren leptin üretimini azaltarak, metabolizma hızının artmasına yardımcı olur. Bol balık yiyen Afrika kabilelerinde leptin üretiminin 5 kat daha az olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

6# Elma ve Armut
apples-pears

Düşük kalorili olmalarının yanında metabolizma hızını arttırmaya da yardımcı olan elma ve armut kilo vermek isteyenler için müthiş birer yardımcı olarak dikkat çekiyor.

7# Yüksek Kalsiyumlu Gıdalar
kalsiyumlugida

Günde 1200 ile 1300 miligram arasında kalsiyum alanların kilo kaybetme oranının iki kat arttığı klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır.

8# Acı Biber
acibiber

Yapılan çalışmalar düzenli tüketilen acı biberin metabolizma hızını %25 oranında arttırdığını ortaya koymuştur. Kan dolaşımını hızlanmasına ve vücuttaki acı reseptörlerinin uyarılmasına neden olan acı biber, bu yolla vücuttaki yağ yakımını da hızlandırmaktadır.

9# Brokoli
brokoli

Tamam, brokoli pek sevilen bir sebze değil kabul ediyorum ancak ihtiva ettiği yüksek kalsiyum ile metabolizma hızınızı arttırır ve sahip olduğu C, K ve A vitaminleri ile vücudunuza destek olur. Oldukça önemli bir anti-oksidan olup detokslar için vazgeçilmezdir.

10# Baharatlar
baharat

Uzmanlar karabiber, zencefil, hardal tohumu ve sarımsak tozu gibi baharatları kullanarak metabolizma hızının yükseltilebileceğini, bu yolla günde 1000 kalori daha fazla yakmanın mümkün olabileceğini açıkladılar.

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-health/10-foods-that-boost-your-metabolism-259510/