MEB’den ‘Yaz Saati’ Kararı: Ders Saatlerine Ayar Yolda

Yaz saati uygulamasının tüm yıla yayılması ve günlerin kısalmasıyla öğrencilerin alacakaranlıkta okula gitmek zorunda kalması isyanını Milli Eğitim Bakanlığı duydu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kalıcı yaz saati uygulaması ile ilgili “geri adım atılmayacağını” açıklamasının ardından Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, dün Milli Eğitim Bakanı Yılmaz ile görüştü. Yılmaz’ın, ders zilinin daha geç çalması ile ilgili çalışmanın yapılacağını, tüm il milli eğitim müdürlüklerine gönderilecek bir genelge ile sorunun il bazında çözüleceğini söylediğini aktardı. Nazlıaka’nın, düzenleme için “Bir servis kazasını, bir felaketi mi bekliyorsunuz” dediği ifade edildi.

Yılmaz’ın ise “ders zilinin daha geç çalması için çalışma yapılacağını, tüm il milli eğitim müdürlüklerine genelge gönderileceğini, böylece sorunun il bazında çözüleceğini” söylediği öğrenildi.

İSTANBUL SICAK BAKMIYOR

5 bin 736 okulda 2 milyon 672 bin öğrencinin, 149 bin öğretmenin bulunduğu İstanbul’da okul zili başlangıç saatlerini değiştirmenin neden zor olduğunu bir valilik yetkilisi Hürriyet’e şöyle anlattı:

“Öncelikle ikili eğitim yapılan okullarda bu çok zor. Başlangıç saatini 07.00 yerine 8.30’a aldığınızda herşey altüst olur. İstanbul’da servisle okula giden çocuk sayısı oldukça fazla. Sabahçı çocuklar trafikte daha uzun kalır. Okula gitmek için 6’da yola çıkan çocuk, 7’de çıkar, hava yine karanlık olur.

Kaynak: www.cumhuriyet.com.tr