Marina Abramović’in Son Performansı: Ölümü

Sergilediği performanslarla gösteri sanatına farklı bir bakış açısını getiren Marina Abramovic‘in yıllar sonra terk ettiği sanatçı sevgilisi Ulay ile görüşme anını sizlerle paylaşmıştık ve yoğun ilgi görmüştü. Video için tıklayın.

Şimdilerde Marina Abramović: In Residence isimli gösterisiyle sahnede olan Marina Abramovic’in ise bambaşka bir planı var. O kendini ölümüne hazırlanıyor. Yazar Susan Sontag‘ın ölümünün ardından 2004’ten beri kendini ölüme hazırlıyor. Ve ölümünün son performansı olması için tüm hazırlıkları yapmış.
Marina_Abramovic
O gün sahnede Antony Hegarty olacak ve müzikleriyle gösteriyi yönlendirecek. Sahnede 3 Marina olacak, tek bedeni olduğu için diğer iki tabut boş olacak ama kimse hangisinde olduğunu bilmeyecek. Belgrad, Amsterdam ve New York, yani Marina’nın en çok yaşadığı 3 şehre gömülecek bu tabutlar. Hangisi gerçek mezarı olacak bunu duyurmak istemiyor.

Peki cenazeye yani son gösteriye katılanlar ne giyecek, bu konuda da renklerin özgürlüğünden yana kullanmış tercihini Marina, renk renk giyinilmesini istiyor. Her şeyin bir gösteri gibi düzenli olmasını planlıyor.

Marina Abramovic’in ölüm hakkındaki düşüncesi ise oldukça cesur: ‘bir sanatçı bilinçli olarak ve korkusuzca ölmeli’