Mafya Babası Polislerden Sartre Kitabını İstedi

İtalyan polisi tarafından altı yıllık kovalamacanın ardından yakalanan mafya lideri Marcello Pesce’nin başucunda Jean-Paul Sartre, Albert Camus, Marcel Proust ve Gabriel Garcia Marquez gibi yazarların eserleri bulundu. Polislere Sartre’ın ‘Akıl Çağı’ kitabını gösteren mafya lideri, “Henüz bitirmedim, yanıma alabilir miyim?” diye sordu.

sartre-hayrani-mafya-babasi

BBC Türkçe’nin haberine göre ‘U Ballerinu’ (dansçı) lakaplı 52 yaşındaki Pesce, İtalya’nın Calabria bölgesinde doğan ‘Ndrangheta’mafyasının ülkenin kuzeyine yayılmasının mimarlarından biri olarak görülüyordu.

2010’dan beri kaçak durumunda olan ve hakkında kesinleşmiş 16 yıl hapis cezası bulunan Pesce, yıllar süren kovalamacanın ardından dün sabaha karşı 05.00 sularında Calabria bölgesindeki Rosarno kasabasında yakalandı.

Pesce’nin gizlendiği eve baskın yapan polislerden biri, mafya babasının başucunda silah yerine kitap görmekten duydukları şaşkınlığı, “Bizim için en büyük sürpriz, Pesce’nin kitaplarını keşfetmek oldu” diye aktardı.

‘Kitabı yanıma alabilir miyim?’

Yerel basında yer alan haberlere göre Pesce, polisler kendisini tutuklayarak götürürken direnmedi, yalnızca Sartre’ın ‘Akıl Çağı’ kitabını göstererek, “Kitabı henüz bitirmedim, yanıma alabilir miyim?” diye sordu.

Hukuk eğitimi alan ve Fransızca bilen Pesce, İtalyan basınında‘kitapsever mafya babası’ olarak anılıyordu.

Soruşturmayı yürüten Savcı Gaetano Paci de gizlendiği evde bulunan kitapların Pesce’nin ‘karmaşık bir kişiliğe sahip olduğunu gösterdiğini’, mafya babasının ‘derin zekasını suç işlemek için kullandığını’ söyledi.

BBC Türkçe