Mabel Matiz Röportajı

Mabel Matiz son zamanların en hızlı yükselen şarkıcılarından biri, son albümündeki GEL parçası ile de oldukça büyük bir kitleye ulaştı. Mabel Matiz’in isminin nereden geldiğinden Mabel kimleri dinlere kadar hoş bir röportaj gerçekleştirdik.

Mabel Matiz
Mabel, Kumral Ada Mavi Tuna isimli kitapta Tuna karakterinin takma adı. Nereden geldi aklınıza böyle bir isimle çıkmak?

Arkadaşlar arasında kullandığımız bir seslenme biçimi idi ve bir şekilde bana yapışmıştı. Bu yüzden müziğimi / şarkılarımı da aynı isimle yayınladım. Şekil olsun diye değil, benimsediğim ve yakıştırdığım için.

Diş hekimliği ve müzik iki ayrı alan. Müziği tercih etmeniz daha doğrusu müzik ile serüveniniz nasıl başladı?

Çocukluğumdan beri şarkı söylüyorum. Lisede edindiğim bir gitar ve üniversite yıllarında buluştuğum diğer müzisyen arkadaşlarım bu süreci biraz daha keskinleştirdi. Akabinde kendi şarkılarımı yazmaya başladım.

Peki şarkıların ilham kaynağı nedir, ne zaman ve nasıl çıkıyor bu sözler?

Her şey ilham kaynağı olabilir, her şey üzerine şarkı yazılabilir gibi geliyor bana. Yeter ki canımı sıksın; kafama soru işaretleri, ünlemler taksın.

Mabel Matiz kimleri dinler?

Yıldız Tilbe, Nazan Öncel, Yeni Türkü, Marissa Nadler, Grizzly Bear, Koop, MGMT, Cure, Doors, Midlake, Ceylan Ertem, Zeki Müren, Sezen Aksu, MFÖ, Fikret Kızılok, Kostas Pavlidis, Saltuk Erginer, Seni Görmem İmkansız, 60’lar, 90’lar, ülke müzikleri ve daha pek çok şey.