21. Yüzyılın Pop Starı Lady Gaga Hakkında Bilmediğiniz 15 Şey

O dünyanın en çok konuşulan sanatçısı… O pop müziğinin yeni divası… O gönüllerin sultanı.. O Lady Gaga!

Son dönemlerde dünyanın en çok tanınan müzisyenlerinden birisi olan Lady Gaga, sıra dışı imajı, farklı hayat algısı, bambaşka müzikal deneyimleri ile zirveye doğru tırnakları ile tırmanmaya devam ediyor.  Biz de geçtiğimiz gün 30. yaş gününü kutlayan Lady’imizin bilinmeyenlerini sizlere bir sunalım istedik, yani bir okuyun bakın aslında ne kadar şirin bir insanmış.

1- Öncelikle Stefani Joanne Angelina Germanotta desem ne dersiniz? Bu bir paragraflık isim, Gaga’nın nüfus kağıdındaki gerçek adı. New York’ta doğmuş; İtalyan bir baba ve Yunan bir annenin iki kızından birisi. Hatta abla olanı.
5fa2867592a50c92f840472ba449cebe

2- Gaga henüz 4 yaşındayken kendi kendine piyano çalmayı öğrenmiş, 13 yaşında ilk şarkısını yazmış ve 14 yaşında sahnelerde yer almaya başlamıştı.
2upr18h

3- Kendisine David Bowie, Madonna ve Queen’i örnek almış hatta ve hatta ismi Queen’in hit parçalarından biri olan ‘Radio Ga Ga’dan geliyor.
spotlight-series-how-lady-gaga-went-from-just-dance-to-american-horror-story-hotel-po-617980

4- Gaga, gençlerin güçlendirilmesi ve mutluluğu, kişisel güven, iyilik, zorbalıkla mücadele, rehberlik ve kariyer gelişimi gibi konulara odaklanan kendi kâr amacı gütmeyen kuruluşu Born This Way Foundation’ı oluşturmuş. Bu konulara dikkat çekmek üzere de Til it Happens to You adlı şarkıyı yapmış.

Pek çok hayırseverlik kurumuna üye olmuş ve çalışmalar yapmış. Ayrıca dünya genelindeki LGBT haklarının açık sözlü bir savunucusu.
lady_gaga

5- Lisede yılları çok çalışkan, çok disiplinli ama biraz da güvensiz olarak geçmiş. Bu dönemi “Ya çok kışkırtıcı ya da çok tuhaf olduğum için alay konusu olurdum, ben de daha az göze batmaya çalıştım. Uyum sağlayamadım ve kendimi ucube gibi hissettim.” ifadeler ile tanımlıyor. Hatta bazı arkadaşları ona ‘tavşan diş’ olarak sesleniyormuş.
Gaga-in-High-School-lady-gaga-22820292-500-493

6- Tam bir ev kuzusu olduğunu da belirtmemiz lazım. Sırf gittiği yerlerde kendini evinde gibi hissedebilmesi için yanından mor çay fincanını ayırmıyormuş.
gaga-tea-tv

7- Bir dönem kendisi hakkında “erkek” iddiaları ortaya atılmış. Almanya’daki bir basın toplantısında kendisine ”Penisiniz var mı? ” diye soru soran gazeteciye ”Şahane vajinam bu soruya küstü.”diye cevap vermiş. Bu iddiaları yalanlama gereği bile hissetmemiş  ve üzerine MTV Müzik ödüllerinde erkek kılığına girip sunuculuk yapmıştı. Yoü and I klibinde de erkek kılığında piyano çalarken görmek mümkün.

Jo Calderone is back. Lady Gaga's male alter ego stars in a new video for the singer's "You & I," a simple black-and-white fashion film that features the greasy Calderone chain-smoking and stripping down to his briefs. It's the latest installment in the "You & I" fashion series, which previously featured Gaga as a mermaid.

8- Ailesinin yanından ayrılmaya karar verdiği ilk yıllarda bir go go dansçısı olarak geçimini sağlıyor ve onu gerçek bir sanatçıya dönüştüreceğine inandığı için de kokain kullanıyordu. Bu dönemde müziğe daha sıkı sarılması gerektiğine karar vermiş ve arkadaşlarıyla ‘SGBand’ adlı bir grup kurmuşlar.
Lady_Gaga_at_Lollapalooza_2007

9- 19 yaşındayken “kendine okuldan daha iyi bir sanat eğitimi verebileceği” düşüncesiyle New York Üniversitesi’nde sürdürdüğü okul hayatını bırakmış. Bu dönemde babası başarılı olacağına inanmış ve bir yıllık kirasını ödemiş.
article-2116882-123BAD50000005DC-600_634x360

10- Farklı imajı ile sürekli gündeme gelmiş ve dikkatleri üzerine çekmişti. En çok bilinen ise tabi ki de o meşhur etten kıyafetiydi. Bu elbiseyi giydiğinde hayvan hakları savunucularından baya tepki almıştı.
FotorCreated88

11- Tony Bennett ile muhteşem jazz parçaları seslendirmiş ve Cheek to Cheek albümünü dinleyicilerine sundular. Akustik, pop, rock, blues, jazz… Aman tanrım, her şeye mükemmel yakışıyor bu kadının sesi! Hemen şu şarkıya bakıyoruz: Bang Bang!
tony-bennett-lady-gaga

12- Kendisine “Mother Monster” takma ismini vermiş ve hayran kitlesine ise “Little Monsters” olarak seslenmeyi tercih etmiş. Meşhur deyimi ise “Paws Up!” Kullandığı diğer takma isimleri ise Gagaloo, Loopy, Mother Monster, Rabbit Teeth and Little Mermaid.
Paws-Up-3-lady-gaga-23970264-1348-727

13- Pek çok ödüle sahip olan Gaga’nın en dikkat çekici ödülleri arasında 6 Grammy Ödülü, 13 MTV Video Müzik Ödülü, 12 Guinness Dünya Rekoru, bir de Altın Küre Ödülü var. Bunların yanı sıra  Time tarafından dünyadaki en etkili kişilerden biri olarak gösterilmişti.
lady-gaga-golden-globes

14- Bir dönem burnuna estetik yaptırdığına değinen haberler de magazinleri kasıp kavurdu. Gaga ise estetik hakkındaki görüşlerini şu ifadeler ile dile getirmişti: “Estetik yaptırmadım. Ben bir sanatçıyım ve kendi özgür irademle dünyanın beni nasıl görmek istediğine karar verebilirim”

15- The Sopranos dizinde ve Ustura Dönüyor, Günah Şehri gibi filmlerde küçük de olsa rol almış; oyunculuğa da ufaktan adımını atmıştı. American Horror Story’nin yaratıcısı Ryan Murphy tarafından dizinin kadrosuna alınmış ve burada mükemmel bir oyunculuk sergilemişti. İzlemeyen var ise dizinin “Hotel” sezonunu öneririm.
american-horror-story-hotel-lhotel-fantome-spoilers-gaga

Lady Gaga’nın küçüklüğü