Kurucusu Olduğu Şirketten Kovulan 10 CEO

Verdikleri yanlış kararlar ve yaşadıkları skandallar nedeniyle görevinden ayrılmak zorunda olan 10 CEO’yu “hayat iniş-çıkışlarla doludur.” mottosuna sahip olan tüm The Geyik okurları için listeledik.

İşte Kurucusu Olduğu Şirketten Kovulan 10 CEO;

1# American Apparel – Dov Charney

Birçok konuda sıkıntı yaşayan Charney, “görevi suistimal” ettiği için kovuldu. Fabrikada iç çamaşırlarıyla gezmesi nedeniyle cinsel taciz davalarına konu olan Charney’in sorunları bununla bitmedi. Zimmete para geçirmek, yasa dışı göçmen çalıştırmak, kadın çalışanlara cinsel tacizde bulunmak ve bir erkek çalışanı boğmaya çalışmak gibi suçlamalarla karşı karşıya gelen Charney, görevinden ayrıldıktan iki yıl sonra Los Angeles Apparel isimli bir tişört şirketi kurdu.

2# Uber – Travis Kalanick

Uber’i bir dünya devine dönüştüren Kalanick, şirketin kurucu ortaklarından biriydi. Taciz ve ayrımcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Kalanick, ilk başta süresiz izne ayrıldı. Bir hafta geçmeden kritik yatırımcılardan istifasını isteyen bir mektup aldı ve baskılara dayanamayarak görevini bıraktı.

3# Men’s Wearhouse – George Zimmer

önetim kuruluyla anlaşmazlığa düşen Zimmer, 2011’de CEO’luk görevini bıraktı ve şirkette kısıtlı yetkileri olan bir pozisyonda görev almaya başladı. Şirket hisselerinin yüzde 3,7’sine sahip olduğu 2014 yılında kovulan Zimmer sonrası şirket hisseleri yüzde 50 değer kazandı.

4# Groupon – Andrew Mason

Beklenenden büyük zarar eden Groupon’da şirketin kurucusu ve CEO’su olan Andrew Mason’ın görevine son verildi. Ayrılığını çalışanlarına bir mektupla duyuran Mason, mektubunda “Groupon CEO’su olarak geçirdiğim yoğun ve harika 4,5 yıldan sonra ailemle daha çok vakit geçirmeye karar verdim. Şaka yaptım, bugün kovuldum” ifadelerine yer verdi.

Aynı yıl “Hardly Workin” bir albüm çıkan Mason’ın ayrılığı sonrası da şirket zarar etmeye devam etti.

5# JetBlue – David Neeleman

ABD’nin en ekonomik havayolu şirketi olan JetBlue’nun CEO’su David Neeleman, kar fırtınası esnasında 1.700 uçuşu iptal edip 130 bin yolcuya rötar yaptırdıktan üç ay sonra görevinden uzaklaştırıldı.

Bu fiyasko esnasında tam 22 milyon dolar kaybeden şirket, iki yıl üst üste zarar açıkladı. Bu süreç sonunda Azul Brazillian isim başka bir havayolu şirketi kuran Neeleman sonrası, JetBlue ise kendini toparlamayı başardı.

6# Apple – Steve Jobs

Teknoloji devi Apple’ı Steve Wozniak ile birlikte 1976 yılında kuran Jobs, 1985’teki yönetim kurulu toplantısında şirketin rotası ve Macintosh bilgisayar fiyatlandırması üzerine şirketle fikir ayrılığına düştü. Bu süreçte şirkette kovulan Jobs, 1997 yılında görevine geri döndü.

Jobs’un olmadığı 12 yıllık süreçte büyük zarar eden ve pazar payı giderek düşen Apple; geri dönüş sonrası iPod, iPhone ve iPad gibi ürünlerle tekrar zirveye çıktı.

7# Twitter – Noah Glass

Twitter’ın gelişiminde büyük rol oynayan Noah Glass, kurucu ortaklardan Evan Williams tarafından 2006 yılında kovuldu. Noah’ın Twitter biyografisinde “I started this” (Bunu ben başlattım) yazmaktadır.

8# Yahoo – Jerry Yang

Yahoo, 2008 yılında kuruculardan Jerry Yang’ın yerine birisi bulunur bulunmaz CEO’luk görevinden uzaklaştırılacağını açıkladı. Microsoft’un 45 milyar dolarlık devasa satın alma teklifini kabul etmeyen Yang, birkaç ay sonra görevinden ayrıldı. Google’dan istediği reklam paylaşım anlaşmasını alamayan Yang, melek yatırımcısı olduğu Alibaba yönetim kurulunda görev aldı.

Yang’ın gittiği gün %9 değer kazanan Yahoo’da kötü gidiş sürdü ve şirket Verizon’a satıldı.

9# Tesla – Martin Eberhard

Elon Musk adını bile bilmezken, Tesla Motors’un CEO’su olan Eberhard; 2007 yılında kovuldu. Elon Musk ile ciddi hukuki mücadele veren Eberhard, bir süre sonra bu gayesinde vazgeçti ve Volkswagen ile elektrikli otomobiller çalışmalar yaptı.

10# Research In Motion (BlackBerry) – Mike Lazaridis ve Jim Balsillie

iPhone ve Android’li cihazlar karşısında büyük pazar kaybetmesi sonrası RIM’in kurucuları olan Mike Lazaridis ve Jim Balsillie, yatırımcılardan gelen büyük baskı sonucu görevinden ayrıldı. Lazaridis ve bir başka RIM kurucu ortağı olan Doug Fregin ile yatırım şirketi kurarken, Jim Balsillie de sürdürülebilir teknolojiler üzerine çalışmalar yapmaya başladı.