Kokain Bağımlılığından Kurtulmak İçin Budist Rahibi Olan Cengiz’in Muhteşem Hikayesi

Almanya’da yaşayan Cengiz isimli Türk vatandaşı, uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için oldukça sıra dışı bir yöntem seçti.

Almanya’daki üst düzey teknoloji şirketlerinden birinde görev alan ve işi gereği prestijli bir yaşam süren Cengiz’in en büyük sorunu uyuşturucu bağımlılığıydı.

Bağımlılığı sebebiyle intiharın eşiğine gelen Cengiz, hayatını yeniden kontrol altına almak ve bağımlılıktan kurtulmak adına soluğu Tayland’daki Budist tapınaklarında aldı.

Yaşadığı deneyimi Reuters’e anlatan Cengiz, “Wat Thamkrabok resmen hayatımı değiştirdi. İşim çok stresliydi ve yüksek performans talep eden Batı toplumunda bir köleydim.” ifadelerini kullandı.

Bundan tam 14 yıl önce manastıra yerleşen ve hayatını meditasyon-dua arasından geçiren Cengiz, adını da Rahip Atalo olarak değiştirdi.

Yaşadığı deneyimi kitaplaştırmak istediğini ifade eden Rahip Atalo gibi 110 binden fazla insan Bangkok’un 140 kilometre kuzeyindeki Wat Thamkrabok’ta 1959’dan beri rehabilite oluyor.

Rahiplerle birlikte Sajja seremonisi yapan bağımlılar, bir daha uyuşturucu kullanmayacaklarına yemin ediyor ve 5 gün boyunca bitkisel ilaçlar kullanıp, detoks yapıyor.

5 gün boyunca dış dünya ile bağlantı kurmayan hastalar bu sürecin sonunda masa tenisi oynayıp, rehabilitasyon yapmaya başlıyor.

İşte Cengiz’in Rahip Atalo’ya dönüştüğü Wat Thamkrabok’tan manzaralar;