Kızılırmak’taki piranaların türü belirlendi: ‘Testis yiyen balık’ Pacu

Sivas’ta Kızılırmak nehrinde son 1 ayda amatör balıkçıların yakaladığı pirana olduğu değerlendirilen balıklardan elde kalan ve incelemeye alınan 1 örneğinin pirananın otçulu olarak bilinen ‘Pacu’ türü olduğu öğrenildi. Doç.Dr. Ünver balıkların literatürde ‘Testis yiyen balık’ olarak da yer aldığını belirtip nehre çıplak girilmemesi uyarısı yaptı.

Sivas Gıda, Tarım, Hayvancılık İl Müdürlüğü Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri ve Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesinin yaptığı ortak çalışmada Kızılırmak’ta yakalanan balıklardan incelenmek için alınan birinin türünün pirananın otçulu olarak nitelendirilen ‘Pacu’ olduğu tespit edildi.

Uzmanların Kızılırmak’ta yaptığı örnekleme çalışması ve amatör balıkçılar tarafından yakalanan balıklardan birinin detaylı incelenmesi yapıldı.

Uzman inceleme ekibinin sorumlusu olan Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Ünver, Kızılırmak’ta bu balık türüne benzer başka bir balık bulamadıklarını ifade etti: “Kızılırmak’ta son 1 ay içerisinde 3 pirana olduğu düşünülen balık bulunmuştu. Bunun üzerine Gıda, Tarım, Hayvancılık İl Müdürlüğü, Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ve üniversite ortaklığında bir çalışma başlattık. Bu balıklar buraya nasıl gelmişler, gerçekten pirana mı değil mi, yoğunluğu nedir bunu bulmak amacıyla. Daha sonra alanda bir örnekleme yaptık, örnekleme sonucunda yakalanan örneklerden balık bulamadık.

https://twitter.com/sputnik_TR/status/893799547931152384?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fyasam%2F201708051029578453-kizilirmak-pirana-testis-balik-pacu%2F

Bulduğumuz balıklar o bölgenin doğal fauna türleriydi. Ardından amatör balıkçılar tarafından yakalanan balıklardan bir tanesini Gıda, Tarım, Hayvancılık İl Müdürlüğüne getirdiler. Uzmanlarla beraber balığın diseksiyonunu yaptık. Morfolojik özellikleri, anatomik özellikleri, teşhise ait kullanılabilecek özelliklerini belirledik. Laboratuvar çalışması ile birlikte. Ardından da o balığın tür tayinini yaptık.”

‘PİRANALARIN AKRABASI, ÇOĞUNLUKLA BİTKİYLE BESLENİYORLAR AMA HAYVANLARI DA TERCİH EDİYORLAR’

Ünver, “Bulduğumuz sonuç o balıkların piranaların akrabası olduğunu gösteriyor. Pacu diye adlandırılıyor. Piranalarla yakın akrabalar. Bunlar da yine Güney Amerika kökenli bir balık grubu. Genel anlamda değerlendirdiğimizde bunlar çoğunlukla bitkilerle besleniyorlar ama kısmen hayvanları da besin olarak tercih ediyorlar. Böcekleri, kurtları, çeşitli omurgasızları yiyorlar” diye konuştu.

Dünyada birçok ülkede çıkan kayıtlara göre Pacu cinsi balıkların literatüre ‘testis yiyen balık’ diye geçtiğini ifade eden Ünver şöyle devam etti: “Literatürde şöyle bir bilgi var, uluslararası basında Paris’te, Danimarka’da, Güney Amerika’nın bazı ülkelerinde, Papua Yeni Gine’den kayıtlar var.

‘ERKEKLERİN ÖZELLİKLE TESTİSLERİNİ ISIRDIKLARI BELİRLENMİŞ’

Suda yüzmek amaçlı bulunan kişilerin ya da olta balıkçılığı yapan kişilerin, erkeklerin özellikle testislerini ısırdıkları belirlenmiş. Çünkü bu balıkların ağız, diş yapısı kesici dişlere benziyor. İki sıralı dişleri var bunların. Meyveleri özellikle parçalamak için kullanıyorlar bunları.

‘İNSANLARIN TESTİSLERİNİ MEYVE TOHUMLARINA, ÖZELLİKLE FINDIKLARA BENZETTİKLERİ BELİRLENMİŞ’

Literatür bilgisine göre insanların testislerini bu meyve tohumlarına benzettikleri veya özellikle fındıklara benzettikleri belirlenmiş. İngilizce ismi ‘nutcracker’ yani fındıkkıran. Yine literatürde ‘testis yiyen balık’ diye tanımlanıyor.”

‘ÇIPLAK SUYA GİRMEMELERİNİ ÖNEREBİLİRİM’

Ünver suya çıplak girilmemesi gerektiğini ifade eden Ünver sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi burada akarsuda kaç tane bu balıktan var bilmiyoruz. Büyük ihtimalle bu balıklar daha önce de söylediğimiz gibi pet shoptan alınmış bir süre beslenmiş daha sonra çeşitli gerekçelerle akarsuya bırakılmış olabilir. Kaç tane bırakılmış bilmiyoruz. Yoğunluğunu tespit için çalışma yapmıştık, tekrar yapacağız ama yine de bu aşamada suda yüzmek için bulunan bir kişinin veya balık avlamak için bulunan bir kişi için böyle bir risk olabilir. Dikkatli olmak gerekir. Çıplak suya girmemelerini önerebilirim.”

Sputnik TR