Türkiye’de Kedilerin Hüküm Sürdüğü Kasaba: Kedi Kasabası

Kedi Kasabası

Arada sosyal medyada kedilerle ilgili ne yazık ki üzücü haberler okusak da halkımız genel olarak bu konularda oldukça duyarlı. Kedi maması bırakılan duraklar, kedilere özel kulübeler, kış aylarında onları koruma çabası… Güzel insanlar kediler ve diğer sokak hayvanları için oldukça duyarlı. Ama kedi kasabası kurulduğunu bilmiyorduk. Gaia Dergi’den Gamzegül Kızılcık‘ın haberi sayesinde oldukça mutlu olduk:
kedi
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin iki yıllık çalışması sonucunda oluşturulan “Kedi Kasabası”nda hasta kediler tedavi ediliyor. Kısırlaştırılan kedilerin rahat bir ortamda yaşamasına yardım eden çalışma dahilinde şu an kasaba sakini 50 kedi bulunuyor.
kedi2

Samsun Büyükşehir Belediyesi, belediyeye ait hayvan barınağı içerisindeki 10 dönüm ormanlık alanda, sokaktan toplanan ve özellikle hasta kedilerin bakımının yapılabilmesi için Kedi Kasabası adlı bir tesis oluşturdu. Tesiste, sokak kedilerinin tekli ve çoklu yaşam alanlarındaki bungalov evlerin yanı sıra otantik köprü ve yürüyüş yolları bulunuyor.

Hayvan Barınağı Sorumlu Yöneticisi ve veteriner hekim Hüseyin Aydın, öncelikle sokaktan getirilen hasta kedileri diğerlerinden ayırarak veteriner hekim gözetiminde tedavi ettiklerini belirtiyor. “Biz burada kedilerin toplu veya tek yaşayabileceği yaşam alanı oluşturduk. Burada kediler sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürecekler” diyen Aydın kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra kasabaya bırakıldığını söylüyor. Gerektiğinde alanın büyütülebileceğini de ifade eden yönetici, şu an yaklaşık misafir sayısının 50 kedi ve genelinin de hasta ve “garip” kalanlar olduğunu vurguluyor.
kedi3

Tabii her şehirde kedi evlerinden oluşan yaşam alanları bulmak pek mümkün değil. Çeşitli yerleşimlerde değişik kedi evi projeleri mevcut. Fakat çevremizde proje veya böyle bir kasaba fikri yoksa onlara yalnız da yardımcı olabiliriz.

Samsun'da sokak kedileri için oluşturulan "Kedi Kasabası"nda, sokaktan toplanan kedilerin kısırlaştırılarak rahat bir ortamda yaşamını sürdürmesi sağlanıyor. Kasabada yaşayan kedilerle veteriner hekimler tek tek ilgileniyor. (İlyas GÜN - Anadolu Ajansı)
(İlyas GÜN – Anadolu Ajansı)

Bu güzel kasaba için SAMSUN BELEDİYESİ‘ne teşekkür ediyoruz.
kedi5

kedi6

kedi7

Hem evsizler hem de sokak hayvanlarının hayatını kolaylaştıracak her türlü projeyi de buradan duyurmaya çalışacağız!