Kadınların Cinsel İsteksizliğini Tetikleyebilecek 12 Sorun

Libidonuz düşük, cinsel isteksizliğiniz var, orgazma ulaşmada sorunlar mı yaşıyorsunuz? Kendinizi eşinize karşı tamamen isteksiz mi hissediyorsunuz? Artık çok geç olmadan bu konuda bir şeyler yapmanın zamanı geldi. Fiziksel bir rahatsızlığınız yoksa sorun bilinçaltınızda olabilir.

Kadınların cinsel isteksizliğini tetikleyebilecek 12 sorun

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, kadınlarda libidoyu düşüren ve orgazma ulaşmayı engelleyen en temel problemleri şöyle sıralıyor:

 1. Orgazm olamama, orgazm bozuklukları
 2. Vajinismus, cinsel ilişkiye girme korkusu ya da ilişkiye dair diğer korkular
 3. Vajinada ağrı olması, ağrılı ilişki
 4. Cinsel arzunun travmatik bir geçmişle bilinçaltında baskılanması
 5. Çiftler arasındaki cinsel ilişkiye dair utangaçlık, hoşlandığı ya da hoşlanmadığı şeyleri söyleyememe, iletişimsizlik
 6. Cinsellik konusunda eğitimsiz olma…
 7. Çiftler arasında yıllar içerisinde biriken kırgınlık ve öfkelere bağlı olarak soğukluğun oluşması
 8. Stres, birtakım psikolojik sorunlar, sağlık sorunları
 9. Yorgunluk, aşırı iş yükü, ağır ekonomik sorunlar
 10. İlişkinin monotonlaşması, eşlerin birbirlerine karşı erotik referansı kaybetmeleri
 11. İlaçların yan etkileri, alkol sorunları
 12. Vücudunu beğenmeme, eşi tarafından beğenilmediğini düşünme


Libidonuzu düşüren şey ne olabilir?

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, “Bir kadında cinsel istek; mahremiyeti etkileyen fiziksel sağlık, duygusal olarak iyi hissetme, deneyimler, inançlar, yaşam tarzı ve mevcut ilişkiler gibi pek çok etkenin karmaşık etkileşimine bağlıdır. Tüm bunların birinde bile sorun varsa cinsel arzuda azalma hatta sıfırlanma görülebilir” diyor. Bu yüzden, öncelikle düşük libidonuzun ve orgazma ulaşma sorununuzun altında yatan nedenleri ortaya çıkarmak gerek.

Kadınların arzularını etkileyen 12 temel problem bulunduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, bunların en yaygın olanları hakkında şu bilgileri veriyor:

Kendinizi stresli mi hissediyorsunuz?

Gergin olduğunuzda cinsel ilişkiye giremiyorsanız, merak edecek bir şey yok. Stres seviyenizi daha iyi yönettikçe, tüm şikayetleriniz giderek azalacak hatta sihirli bir şekilde ortadan kaybolacaktır. Stresi azaltma yöntemi olarak dahi cinselliği yaşamak mümkün… Hipnozla rahatlamayı öğrendikçe libidonuz da artacaktır.

Basit bir yorgunluk mu yoksa tamamen tükendiniz mi?

Yapacak çok mu işiniz var? Sürekli yoğunluk ve koşuşturma içinde bitkin mi düşüyorsunuz? Sıkıntılar üst üste mi geliyor? Çocukların derdinden akşam uzanır uzanmaz uyuyor musunuz? Bütün bunlar kadınların ruhen çökkün ve yorgun hissetmelerine yol açar ve hazza dayalı gündem bilinçaltında derinlerde kaybolur gider.

Kadınlardaki isteksizlik, düşük lbido, genellikle Tükenmişlik Sendromu ile ilişkilidir. Bütün bu tükenmişlik duygularıyla hazza kendini tamamen kapatmış olma sıkıntısı hipnotik terapi sürecinde düzenlenerek, dişil enerjinizi canlandırabilir ve yaşama sevincinizi hipnoterapi ile artırabilirsiniz.

Cinsel tacize uğradınız mı?

Çocukken ya da yetişkin olarak hiç tacize uğradınız mı? Ya da hala üstesinden gelemediğiniz başka bir travma yaşadınız mı?

Kafanızın içindeki travma ile yaşamak zorunda değilsiniz. Size onu hatırlatan şeyleri uzaklaştırmaya çalışmak zorundasınız. Hipnoz, travmayı geçmişte bırakarak hayatınızı ileri doğru taşıma konusunda size gerçekten yardımcı olunabilir.

Utangaç mısınız?

Sadece utangaçlığınızı yenmekle bile, daha fazla kadın libidosu güçlendiriciye ihtiyaç duymadan libidonuzu artırabilirsiniz.

Kendinizi beğenmiyorsanız, Kendine Güveni Artırmak konulu hipnoz desteği alabilir ve bedeninizin fark etmediğiniz güzel özeliklerini keşfedebilirsiniz.

Mutsuzsanız zevk almazsınız

İlişkinizde mutsuzsanız, eşinizle devam eden sorunlar varsa, cinsel ilişkide bulunmaktan zevk almanız çok da mümkün olmayacaktır. Bu durumda kadın libidosunu güçlendirmek için gösterilen her tür çaba enerji kaybı olacaktır.

Partnerinize ilişki danışmanlığı almalısınız. Eğer sizi istismar eden bir ilişkiniz varsa, buna bir dur demelisiniz. Bu adımları profesyonel destek alarak atmalısınız. Hipnoterapi çiftler arasındaki sorunlar için de hızlı bir uyum süreci sağlar.

Kaynak: İndigo Dergisi