Kadınlar Neden Kolay Orgazm Olamaz

Öncelikle hepimizin bildiği bir gerçekle konuya başlamak istiyorum. Kolay bir şekilde orgazm olan kadınların sayısı da az değil. Bunun öncelikle bir kültürel nedeni var. Bizim gibi ülkelerde kadınların cinsel hayatı genelde baskı altında yaşanıyor. Yıllarca bilinçaltına indirilmiş bir cinsel hayatın bir anda festivale dönüşmemesini beklemek
yanlış olur.

KADIN ORGAZM

İŞİN DİĞER YANINA GELİNCE
Kadınlarda orgazm çoğunlukla direkt klitoris uyarısıyla oluşmaktadır. Bu konuda yapılan kısıtlı sayıda çalışma direkt klitoral uyarı olmadan orgazm olabilen kadınların oranının ancak %30 olduğunu göstermektedir. Bu nedenle kadında orgazm olamama durumunu öncelikle “hiç orgazm olamama” ve “cinsel ilişkide orgazm olamama” şeklinde ayırmak gerekir.

Orgazm olamayan bir kadın ilişki esnasında kendini orgazm takliti yapmak zorunda hissedebilir. Bunu yapmasının nedeni eşine onun “yetersiz” olduğu duygusunu yaşatmamak ve öte yandan da yine eşinde kendisinin “yetersiz olduğunu” kanısını uyandırmayı engellemektir. Bu tür bir uygulama problemin daha da karmaşık hale gelmesine neden olur, zira orgazm olamayan bir kadın için eşinin yapacağı etkili bazı değişiklikler sözkonusuyken, böyle bir durumda bunlar gündeme gelmez ve erkek “herşeyin normal gittiğini” düşünmeye devam ederek bir değişiklik yapma gereği duymaz.