Japonya’nın Geyik Şehri: Nara

Uzakdoğu’nun en güvenli ülkelerinden biri olan Japonya, doğasıyla kültürüyle her geçen gün daha çok turist çeken ülkelerden biri. Öyle ki Tokyo sokakları Japonca bilmeden bu eşsiz kültürün kucağına deyim yerindeyse cumburlop atlamış çoğunlukla Amerikalı turistlerin oluşturduğu kalabalıklarla dolu. Son dönemde Türkiye’de de, Kimono temalı partiler, Japon yazarların Türkçeye çevrilmiş kitapları, animelere olan ilgi ve Japonca öğrenenlerin sayısı oldukça fazla.
Japonya’ya gelen turistlerin en çok gittiği şehirlerden biri Kyoto.Doğası, tapınakları herşeyiyle büyüleyici bir şehir.Üstelik Japonyanın eski başkenti! Böyle güzel bir şehre sadece 45 dakika mesafede öyle bir şehir var ki, geyik! Herrrr yer geyik!

Nara, tam anlamıyla bir geyik cenneti. Bunun sebebini merak ettim ve sordum: Shinto dininde kutsallarmış ve milli hazine olarak yaşadıkları nara parkta korunmaktalarmış.O kadar güzeller ki kutsal olmalarını hiç garipsemedim bile.Bir park dolusu kendi halinde yaşayıp giden turist kovalayan kıreker( bu ayrıntı çok önemli) bekleyen küçüklü büyüklü geyik! Saatlerce oradan uzaklaşamayacağınızı garanti ediyorum. Ben uzaklaşamadım. Geyik kovaladım hüleley!

Aslında saldırgan değiller ama onları besleyen insanların peşinden dört nala koştukları için herhalde önlem olarak boynuzları kesmişler. Eğer bahar döneminde giderseniz boynuzlu da görebilirsiniz. Öyle zarifler ki!

Önceleri geyikleri beslemek yasakmış çünkü sayıları çok artınca şehir hayatını olumsuz etkilemeye başlamışlar yollara fırlayan mı dersiniz arabaya tos atan mı! Şimdilerde ise istediğiniz kadar kreker alıp beslemeniz mümkün. Kıreker yoksa sevdirmiyorlar da yaklaşmıyorlar da zaten. krekeriniz yoksa “o ney gı insan yanaştı!” Bakışlarına maruz kalmanız kuvvetle muhtemel. ?

Hepsinin gözünde bir “Ablam kıreker?” bakışı yakalamak mümkün.seviyorlar bu hayatı, ne yapsınlar?

“Are! Senbei!”(aha, kıreker!) Kırekeri gördüğü o muazzam an.

Yolunuz Japonya’ya düşer de Nara Parka giderseniz, geyikleri beslemeyi ve Nara Park’ın içinde yer alan Todaiji ve Kasuga-taisha tapınaklarını ziyaret etmeyi unutmayın. Ama en çok geyikleri ?