Japonya’da Yeni Tartışma: Ağlayan Çocukların, Dedikoducu Komşuların Adresini Gösteren Harita

Japonya’da sokaklarda gürültü yapan çocuklar ve komşuların yerlerini gösterip böylelikle sükunet dolu bir hayat arayışında olanları yönlendirmeyi amaçlayan bir internet sitesi tartışma konusu oldu.

‘Dorozoku haritası’ olarak anılan sitede, ‘sokakta oynayan çocukların ve komşuların duyacağı kadar yüksek sesle dedikodu yapan yetişkinlerin’ olduğu bölgeler renkli halkalarla işaretleniyor. ‘Dorozoku’, Japoncada kamu içinde fazla gürültü yapan çocuk ve yetişkinler için kullanılıyor.

İşaretli bölgelere tıklandığında gürültünün boyutu da ‘gürültülü biçimde top oynayan çocuklar’ gibi ifadelerle detaylandırılıyor. Haritada ağlayan bebekler ve anaokuluna giden çocuklar da ‘hedef alınıyor.’

Asahi Şimbun gazetesinin aktardığına göre haritada başkent Tokyo’daki bir çocuk bakım merkezi de var. Merkezden bir yetkili ise 5 yıldır faaliyet gösterdiklerini ve bu zamana kadar hiç şikayet almadıklarını belirtti.

Bazı kullanıcılar sitenin yaşayacak yer seçiminde yardımcı olduğunu belirtirken bazıları da örnek komşular olmalarına rağmen haritada kendilerinin mimlendiğinden dert yandı.

Sitenin yöneticisi: Gürültüden rahatsız olan çok kişi var
​2016’da açılan ve 1 Şubat itibarıyla 5973 işaretli alanın bulunduğu haritanın yöneticisi, doğalarının gerektiği gibi hareket eden çocuklara karşı tahammülsüzlük aşılamaya çalışmakla suçlanıyor. Adını vermek istemeyen 40’lı yaşlarındaki yönetici kendini şu sözlerle savundu: “Bazı insanların haksız yere ifşa edildiklerini düşündüklerini biliyorum ama gürültüden rahatsız olan çok kişi olduğu da bir gerçek.”

Sputnik News