İtalya’da ‘flörtleşmeyi unutan’ gençlere eğitim

İtalya’da liselerde, ‘duygusal eğitim’ dersi verilecek. Psikologların katılacağı derslerde, sosyal medya üzerinden kısa ilişkiler kurmaya alışmış gençlere, ‘derinlikli ilişki’ kurmak öğretilecek.İtalya’da Piemonte bölge meclisi ile bir felsefe derneğinin birlikte hazırladığı programla lise öğrencilerine ‘duygusal eğitim’ dersi verilecek. Programla birlikte, hem kadına karşı cinsiyete dayalı şiddet gibi sorunlara yönelik önleyici bir adım atmak hem de sosyal medya çağında flörtleşmeyi unutan gençlere duygusal yakınlık kurmayı öğretmek amaçlanıyor.

L’Espresso dergisinin haberine göre İtalya’da daha önce bir örneği olmayan derse, Gustave Flaubert’in romanından esinlenilerek ‘duygusal eğitim’ adı verildi. Psikologların da katılacağı derslerde lise öğrencilerine, “tarihsel ve toplumsal önyargıları aşarak sağlıklı duygusal ilişki kurma biçimleri” öğretilecek. Ayrıca sosyal medya üzerinden çok kısa süreli ilişkiler kurmaya alışmış, flörtleşmeyi ve gerçek bir duygusal ilişki kurmayı bilmeyen yeni nesillere derinlikli duygusal ilişki kurmalarında yardımcı olunması da amaçlanıyor.

‘SAĞLIKLI İLİŞKİLER İÇİN TEMELE İNİLMELİ’

Duygusal eğitim derslerinin mimarlarından Profesör Ercolani, “Okullarda duygusal eğitim vermek, gençlerin dengeli bir duygu dünyası içinde yetişkinliğe geçmelerinde gerekli bilgi ve araçlar edinmelerini sağlamaya yardımcı olacak” dedi. Ercolani, “Cinsiyete dayalı şiddet, ancak büyük ses getiren elim hadiseler yaşandığında gün yüzüne çıkan, onun dışında üzeri örtülen bir gerçeklik. Yalnızca bir olay yaşandığında insanlar harekete geçiyor, büyük yıldızlar ses çıkarıyor, gösteriler yapılıyor. Fakat bunlar, sıcağı sıcağına verilen tepkilerin ötesine gitmiyor. Sorun böyle çözülemez: Sorunun kökenindeki nedenlerle mücadele etmek gerek. Okul dersliklerine giderek işe gençlerimizden başlamak gerek” diye konuştu.

Ülkenin kuzeyinde bulunan Piemonte bölgesinde ilk aşamada 2 bin kadar lise öğrencisiyle başlatılacak olan projenin, daha sonra İtalya’nın diğer bölgelerinde de uygulanması bekleniyor. Roma’nın da içinde yer aldığı Lazio bölgesi ile Toskana, Marche ve Emilia-Romagna bölgelerinin projeyle ilgilendiği belirtiliyor. (BBC Türkçe)