İstanbul’da Alternatif Kahvaltı Mekanları

Hafta sonunu hafta sonu yapan şeylerin başında, şüphesiz ki uzun kahvaltılar geliyor; en azından çalışan insanlar için… Bütün hafta aksatılan ya da bir poğaçayla geçiştirilen günün en güzel öğünü için cumartesi, pazar sabahları herkes rotalarını kahvaltıcılara çeviriyor.

Kahvaltıcıda yer bulmak ise, ayrı dert. Popüler birkaç mekanda sıra bekleyen insanlar, haftasonu keyfinden çok devlet dairesinde dandik bir evrak için işkence yaşıyor gibi ayakta dikiliyor. Yoğunluk yüzünden soğuk gelen sucuklu yumurtalar, çay siparişi vermek için bile garsonla göz göze gelememeler, sonrasında da sanki kahvaltı yapmamışsınız da arkadaşa düğünde altın takıyormuşsunuz gibi gelen hesaplar derken; beklenen hafta sonu kahvaltısı, kendinize çaktırmadığınız bir hayal kırıklığı haline geliyor.

İstanbul neyse ki oldukça büyük bir şehir ve pek tabii ki, deli gibi sıra beklemek zorunda olmadığınız ve keyifle kahvaltı yapabileceğiniz, absürd fiyatlara sahip olmayan; ama lezzetli menülere sahip olan mekanlar da mevcut. Her hafta sonu Instagram’da aynı mekanları paylaşmanızdan ve sizi beklerken görmeye gönlümüz razı gelmediğinden, birkaç alternatif paylaşmak istedik.

1- Holy Coffee
Holy Coffee

Çukurcuma’da bulunan Holy Coffee, tam anlamıyla “eviniz gibi” bir mekan. Dekorasyon, mekanın atmosferi, müthiş kahve kokusuyla kendinizi Avrupa’da yoldan geçerken keşfettiğiniz ve keşfettiğinize çok sevindiğiniz bir mekanda gibi hissediyorsunuz. Servis, ilgi ve lezzet süper. Karaköy’ün hipster’ları ve hipster olma yolundaki tayfasının arasına girmeden, sakin ve huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

2- Cake House
Cake House

Evime yürüme mesafesinde olduğundan, Cake House favori mekanlarımdan. Beşiktaş Pazarı’nın tam karşısında kalıyor. Hem menüsü zengin hem de mekan Instagram’ınız için her hafta yeni bir malzeme bulabileceğiniz kadar renkli. Diyet yapıyorsanız, serbest gününüzde gidin ve kahvaltınızda pişi sipariş etmeyi unutmayın.

3- Göreme Muhallebicisi
goreme-muhallebicisi
Nişantaşı Vali Konağı civarındaki Göreme Muhallebicisi, aşırı aç olduğunuzda ve hızlı servise ihtiyacınız olduğunda koşarak gitmeniz gereken adres. Abartmıyorum; kahvaltıyı 1-3 dakika içinde getiriyorlar ve sucuklu yumurtaları enfes.

4- Cuma Café
cuma cafe
Yine Çukurcuma’daki Cuma Café’ye giderken, yanınızda kitabınızı da götürmeyi unutmayın; çünkü kahvaltı sonrasında kalkmak istemeyeceksiniz. Pankekleri mükemmel olsa da, tatlı için kendinize yer bırakın ve tatlı seçeneklerine mutlaka bir göz atın.

5- ANY

any
Arnavutköy’deki ANY kokteylleriyle meşhur olsa da, aslında kahvaltısıyla da birçok mekanla yarışabilecek durumda. Çeşidi bol ve lezzetli bir kahvaltıdan sonra sahilde mis gibi yürüyüş de yapabilirsiniz. Mesela bir Pazar gününden daha ne bekleyebilirsiniz ki?

6- Milano Gourmet
milano gourmet
Nişantaşı’nda Göreme Muhallebicisi’yle aynı sokakta olan Milano Gourmet’te birkaç kahvaltı çeşidi var; seçim damak tadınıza kalmış, hepsi lezzetli. Üstelik, sanılanın aksine mantıklı fiyatlara sahip. Sadece insan kendini şarküteri bölümündeki her şeyi almaktan alıkoyarken bir irade savaşı veriyor. Uyarmadı demeyin.

*