İstanbul Havalimanı, Uluslararası Arenada 5 Yıldızlı Havalimanı Olarak Tescillendi

Sevindirici bir haber:

İSTANBUL HAVALİMANI’NIN BUGÜN YAPTIĞI AÇIKLAMA

Uluslararası havacılık kuruluşu @skytrax_uk, ”5 Yıldızlı Havalimanı” ve ”5 Yıldızlı Covid-19 Önlemli Havalimanı” ödülleri ile #İstanbulHavalimanı’nı tescilledi.

Dünyada bu ödülleri aynı anda alan iki havalimanından biri olmanın gururunu yaşıyoruz.

DETAY:

İGA Havalimanı İşletmesi’nden yapılan açıklamaya göre, 1989 yılında kurulan Londra merkezli havacılık enstitüsü Skytrax tarafından “5 Yıldızlı Havalimanı” olarak nitelendirilen İstanbul Havalimanı, dünyada bu unvanı alma başarısı gösteren 8 global aktarma merkezi havalimanı arasına girdi.

Ayrıca, COVID-19 salgını sürecine özel olarak verilen “5 Yıldızlı COVID-19 Önlemli Havalimanı” ödülünü de almaya hak kazanan İstanbul Havalimanı, Roma’daki Fiumicino Havalimanı’nın, Doha’daki Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ve Bogota’da bulunan El Dorado Havalimanı’nın ardından bu unvana erişen dünyadaki dördüncü havalimanı oldu.

Yanı sıra İstanbul Havalimanı, dünyada ‘5 yıldız’ alan en büyük terminale sahip havalimanı olma başarısını da gösterdi. Skytrax ödülleri öncesinde, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu ‘Havalimanı Pandemi Sertifikası’nı alan, ardından Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) yayınladığı “COVID-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolünü” imzalayan İstanbul Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından verilen “Havalimanı Sağlık Akreditasyonu” sertifikasını ise dünyada alan ilk havalimanı olmayı başardı.