İran’da Koronavirüsü Salgını ve Ölümler Başladı, Irak Sınırını Kapattı

İran’dan yeni tip koronavirüs vakaları salgına dönüştü. İddialar göre daha önce 2 kişinin öldüğü belirtilen Kovid-19 virüsü nedeniyle ölen kişi sayısı son gelen bilgilere göre 9’a yükseldi. Irak bu ülkeyle bir sınır kapısını kapattı.

İran’dan yeni tip koronavirüs vakalarıyla ilgili endişe verici bir haber geldi. İddialar göre dah0a önce 3 kişinin öldüğü belirtilen Kovid-19 virüsü nedeniyle ölen kişi sayısı son gelen bilgilere göre 9’a yükseldi.

IRAK KAPI KAPATTI

Bu gelişmeye eş zamanlı olarak Irak’tan da bir hamle geldi. Ülke yönetimi, İran’daki ölümle sonuçlanan vakalar nedeniyle bu ülkeye açılan bir sınır kapısını kapattı ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde kriz masası oluşturdu.

SOSYAL MEDYA BASKISI

Irak özellikle sosyal medyadaki baskılar sonucu bu kararı aldı. Yetersiz altyapıya sahip ülkede korona ile mücadele için İran’a açılan gümrük kapılarının kapatılmasını talep etmeye başlarken Twitter’da “İran’la sınırları kapatın” etiketiyle çok sayıda paylaşım yapılıdı. Bazı mesajlarda da “Öncelik sağlık olmalı”, “Yardım edin” gibi ifadeler kullanıldı.

Bu gelişmelerin ardından Meysan Valiliği, komşu İran’a açılan Şeyb Gümrük Kapısı’nın koronavirüs vakaları nedeniyle kapatıldığını duyurdu.

Basra ve Diyala valiliklerinden yapılan açıklamalarda ise, İran-Irak arasındaki sınır kapılarında sağlık birimlerinin bulundurulduğu, buraya gelen Iraklı ve İranlı vatandaşların kontrollerden geçirildiği belirtildi.

Dirilişpostası