İnsanların İş Bulmak İçin Terk Ettiği Köyün Hayranlık Uyandıran Fotoğrafları

Çin’in Shengi Adaları’na ait Gouqi Adası’nda yer alan terk edilmiş bir balıkçı köyündeki yapılar zamana ve doğaya yenik düşerken harika bir manzara oluşturuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nin başkenti Nanning’de yaşayan fotoğrafçı Tang Yuhong bu çarpıcı karelerle bizi Çin’in terk edilmiş bir balıkçı köyüne doğru sıra dışı bir yolculuğa davet ediyor. Zamana yenik düşen insan yapılarının, zaman içerisinde bir şekilde yolunu bularak hep canlı kalabilmiş doğa tarafından yeniden ele geçirilmesinin çarpıcı bir örneğini sergileyen fotoğraflar terk edilmiş fakat halen ayakta kalan bu köyün doğayla kelimenin tam anlamıyla nasıl iç içe geçtiğini gösteriyor.

Söz konusu köy, Çin’deki Yangtze Nehri’nin döküldüğü yerin yakınlarındaki yaklaşık 400 adadan oluşan Shengi Adaları’na ait Gouqi Adası’nda yer alıyor. Shengi Adaları aynı zamanda Hangzhou Limanı’nın dışında konumlanmış ve Çin’in en büyük takımadaları olarak bilinen Zhoushan Takımadaları’nın bir kısmını oluşturuyor.

Çin’in en büyük balıkçılık merkezi olan Zhoushan bölgesinde yaşayanlar yüzyıllardır geçimlerini bu yolla sağlıyorlar. Son yıllarda diğer endüstrilerin de gelişmesiyle Zhoushan’ın ekonomisinin dayanakları da giderek çeşitlilik göstermeye başlamış. Gemi inşaatı ve onarımı, nakliye, hafif sanayi, turizm ve hizmet sektörü yerel ekonomik üretime en önemli katkıları yapan iş alanları haline gelmiş. Bunun bir sonucu olarak da birçok balıkçı köyü bugün terk edilmiş durumda. Fotoğraflarda fark edilebileceği üzere en iyi korunan köylerden birisi de Gouqi Adası’nda yer alıyor.

Shengi Adaları giderek popülerleşen bir turist istikameti olmasının yanında halen her kış mevsiminde 100.000’den fazla balıkçının geldiği önemli bir balıkçılık bölgesi olmayı sürdürüyor.