İnsanlar Neden Sigara İçer?

Uzun, kalabalık bir caddede baştan sona kadar yürüdüğünüz günleri hatırlayın. Hiç o caddeden yürürken kaç kişinin sigara içtiğine dikkat ettiniz mi? Ya da bu sigara içenler: Sigarayı neden içiyor? Sorusunu sordunuz mu? Birçoğumuz belki kendisi de içtiği için sormamıştır 🙂

Pekala bu insanlar sigarayı neden içiyor biraz gelin bunu tartışalım.

Çoğu insan stres ile başa çıkmak için tek yolu sigara olarak görüyor. Nikotin onları yatıştırır, çünkü beyni etkileyen, ruh halini değiştiren bir ilaçtır. Zevk ve rahatlama getiren dopamin salınımını tetikler.

Sigara iştahı da azaltabilir. Bu yüzden kişi ağzına yemek koymak yerine sigara koyar ve yemek isteğini öldürür.

Arkadaş ortamındaki sigara kullanım oranı da sigaraya başlamanıza neden olabilir. Arkadaşlarınızın çoğu sigara içiyorsa size de teklif ettiklerinde onlarla daha yakın ilişkiler kurmak için, kendinizi onlardan ayrı hissetmemeniz için bu teklifi kabul edebilirsiniz. Böylece aranızdaki bağ daha da kuvvetlenir fakat bir o kadar da zarar görür.

Televizyonlarda ve YouTube reklamlarında sigaranın ne kadar zararlı olduğu gösterilse de bir YouTube videosunda bu reklamdan sonra video başladığında videodaki kişinin sigara içtiğine şahit olabilirsiniz. Bu da sizi o kişiye özenmek havalı yapacağı düşüncesiyle sigaraya başlatabilir.

Pek çok insan sigaranın vücuduna zararlı olduğunu bildiği halde sigaradan vazgeçemiyorlar. Bunun sebebi; Vücutlarının sigara bağımlı hale gelmiş olmasıdır.

Sigara İçmek Vücudunuza Ne Yapar?

Sigara ciğerlerinize çok ciddi zararlar verebilir. Onları adeta bir kömür gibi siyaha dönüştürme potansiyeline sahiptir. Kanser hücrelerini besler ve onların gelişmesine yardımcı olur. Nefes alıp vermenizi zorlaştırarak hayatınızı tamamen olumsuz yönde etkileyecektir.

Sigara içmek, ilaç almak zorunda kalacağınız yüksek kolesterol, infertiliteye neden olabilir; bu da çocuk sahibi olmanızı ve cinsel ilişkiye girmenizi engelleyebilecek erektil disfonksiyona neden olur.

Buna ek olarak, sigara tip 2 diyabet, diş eti hastalığı, artrit ve körlük riskinizi artırabilir. Hatta hızlı bir şekilde kemik yoğunluğunu kaybettirerek kemiklerinizin kırılma şansını artırır.

Bu kadar olumsuz şeylerin arasında sağlığınız ve yaşam kaliteniz için sigara içmeye devam edecekseniz siz bilirsiniz 🙂