İngiliz Çedarıyla Sufle Yapan Şef, Michelin Yıldızını Kaybetti

Fransa’da üç Michelin yıldızlı restoranın şefi Marc Veyrat, üçüncü yıldızını kaybedince restoran rehberini hazırlayanların “gerekçelerini kanıtlamaları” için açtığı davayı kaybetti.

Nanterre’de görülen davada mahkeme bugün Michelin’in neden şefin yıldızını düşürdüğünü açıklamalarına gerek olmadığı hükmüne vardı.

Michelin rehberini hazırlayanların avukatı Richard Malka, “Karar, eleştiri özgürlüğünü kutsuyor ve yapılan şikâyetin hayal ürünü olduğunu, asılsız olduğunu kanıtlıyor” dedi.

Michelin rehberi genelde yıldız verirken veya yıldızları düşürürken gerekçeleri açıklamıyor. Mahkemede verilecek karar “fine dining” restoranların değerlendirilmelerindeki şeffaflık açısından bir dönüm noktası olarak görülüyordu.

“Savoyard” tarzı siyah geniş şapkası ve yerel otlar ve yerel ürünlerle yarattığı “botanik” yemekleriyle bilinen Fransız şef Marc Veyrat, Michelin denetçilerinin “yeteneksiz” olduğunu söyledi.

Fransız Alplerindeki ‘”Maison des Bois” restoranının sahibi ve şefi olan Veyrat, geçen yıl Ocak ayında, bir yıldır sahibi olduğu üç Michelin yıldızdan birini kaybetti.

Michelin denetçileri, Veyrat’ın Fransızların, tarifi 18. yüzyıla dayanan geleneksel yemeklerinden olan suflenin içine İngiliz çedar peynirini koyduğunu iddia etti. Sufle genellikle Fransız ve İsviçre peynirleriyle yapılıyor.

Mahkeme kararı sonrası Reuters’a konuşan Veyrat, kararın ‘saçmalık olduğunu’ söyledi ve restoranının Michelin rehberinden tamamen çıkarılmasını istediğini söyledi. Veyrat, “Bana yeterince hakaret ettiler, artık yeter” dedi.

Sufle yaparken İngiliz çedarı kullandığı iddialarının da doğru olmadığını söyleyen Veyrat, denetçilerin Fransız Alplerindeki restoranında İngiliz çedarı kullanılmadığını bilmeleri gerektiğini belirtip “Londra’da değiliz” dedi.

Veyrat, daha önceki açıklamalarında üçüncü Michelin yıldızını kaybetmesinin kendisini depresyona soktuğunu, uyku sorunlarına neden olduğunu ve intihar etmesinden korkan partnerinin evdeki av tüfeklerini saklamaya başladığını söyledi.

Veyrat, Fransız Le Point dergisine “Yaşadığım utancı tahmin edebiliyor musunuz? Kazandığı yıldızı bir yıl içinde kaybeden tek şefim” dedi.

Michelin yıldızını kaybetmek Veyrat için büyük bir sürpriz oldu.

Mahkeme kararı öncesi Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Veyrat, “Fransa’da Michelin’e büyük saygım var ama benim restoranımla ilgili hata yaptılar ve bu hatalarını kabul etmeleri lazım” dedi.

Veyrat, kayak yaparken yaralandığı için dokuz yıl mutfağa girememişti. Daha sonra da restoranının yanması üzerine üç yıl şeflik yapamadı. Bu zorlu yılların ardından mutfağa dönen Veyrat, Maison des Bois restoranıyla üç Michelin yıldız aldı.

Bir yıldızı geçen yıl Ocak’ta kaybeden Veyrat, Mart ayında, Michelin rehberinin yeni müdürü Gwendal Poullennec’le bir araya geldi. Poullennec, 2019 yılı Michelin yıldız rehberi açıklanmadan yalnızca birkaç ay önce bu göreve gelmişti.

Mart ayındaki görüşmede Veyrat’ya, “kullandığı deniz tarağının pamuk gibi” olduğu söylendi, Veyrat ise aslında yediklerinin “deniz tarağı değil, yerel bir balık türü” olduğunu söyledi.

Geçen yıl işlerinin %7 oranında arttığını söyleyen Veyrat, “Benim gerçekten onlara ihtiyacım yok. Noel ve Yeni Yıl’da bile tamamen doluyuz. Daha önce hiç bu kadar dolu olmamıştık. İsterlerse bütün yıldızlarımı alsınlar” dedi.

Michelin avukatları ise açılan davanın “yargının suiistimal edilmesi” olduğunu söyledi ve Veyrat için “narsist diva” dedi.

Michelin avukatları, kurumun itibarına verilen zarar nedeniyle 30 bin euro tazminat istiyordu.

Geçen hafta AFP’ye konuşan Michelin avukatı Richard Malka, kendilerini “Bu, ülkemizdeki eleştiri ve fikir özgürlüğüne saygı meselesidir. Meşru bir şekilde eleştirilebilecek kamuya mal olan birinin veya başkasının alıganlığı yüzünden bu özgürlük yok edilemez” sözleriyle savundu.

Kasım ayında görülen duruşmada Malka, Michelin rehberinin restorana giden müşteriler için olduğunu ve “şefler tarafından sahiplenilemeyeceğini” söyledi.

Avukat Malka, mahkeme kararı öncesi açıklamasında Veyrat’nın haklı bulunması durumunda, yemek, edebiyat, sinema veya başka bir alanda eleştirmenlik yapanların bundan sonra “elleri titremeden değerlendirme yapmaya da cesaret edemeyeceklerini” ifade etmişti.

Veyrat’nın avukatı Emmanuel Ravanas ise Michelin’in iddialarını reddedip, müvekkilinin “pahalı yemeklerinin sert bir şekilde eleştirilmesine alışık olduğunu” söyledi.

Avukat Ravanas, Kasım’daki duruşmada “Biz eleştiriyi yasaklamak için burada değiliz. Mevcut kriterlerin doğru uygulandığından emin olmak istiyoruz. İfade özgürlüğünü bahane ederek kafanıza göre istediğinizi yazmaya hakkınız yok” diye konuştu.

Veyrat, hayatının büyük bir bölümünü, Annecy yakınlarında Alp Dağları’nın yaklaşık 1.600 metre tepesindeki evinde yemek yaparak geçirdi.

Kasım ayındaki duruşmadan birkaç gün önce Veyrat, Michel’in rakibi restoran değerlendirme kuruluşu Gault & Millau rehberi tarafından “üstün nitelikli yemeklerin ölümsüz 10 isminden biri” seçilmişti.

Gault & Millau’nun ölümsüzler listesinde Alain Ducasse ve Guy Savoy da vardı.