İlk Buluşmada Ortalığın Tozunu Attırmanız İçin Gereken 5 Öneri

İlk buluşma gerginliği mi yaşıyorsunuz? Ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Biliyoruz ÖSS’de bu kadar heyecanlanmadınız. Size birkaç öneri getirdik. Hem çoğu denenmiş kesin bilgiler diyebiliriz. İşte ilk buluşmada işinize yarayacak 5 öneri:

1- Konuşmayı ping pong maçı gibi düşünün.

İdeal bir buluşmada iki tarafın da konuşmayı domine etmemesi önemli. Birbirinize konuşma süreleri tanımalısınız. Hep siz konuştuğunuzda bu sizin başarılı biri olduğunuzu göstermez. Karşı taraf bundan çok sıkılacaktır. Ona hakim olduğunu düşündüğünüz konularla ilgili sorular sorup sohbeti soru cevap şeklinde keyifli bir hale getirebilirsiniz.

2-Konuşulacak filmlerden daha iyi bir konu var.

Richard Wiseman’ın yaptığı bir çalışmaya göre ilk buluşmada filmler hakkında konuşanların yüzde dokuzdan daha azı ikinci bir buluşma istemiş. Seyahat daha etkileyici bir konu olarak öne çıkıyor çünkü kendi maceraları üzerinden konuşan yüzde 18’lik bir kesim ikinci buluşmayı istemiş.

3-Ona bir sır verin.

New York State Üniversitesinden psikolojist Arthur Aron’ın çalışmalarına göre karşıdakine bir kişisel veya duygusal sırrınızı vermek aradaki buzların kırılmasında büyük rol oynuyor hem de aranızda duygusal bir bağ kurulmasını sağlıyor.

4-Biraz daha şaşırtan sorular sorun.

Havadan sudan muhabbet etmek dediğimiz konuşmaların hiçbir akılda kalıcılığı olmadığı Dan Ariely tarafından kanıtladı. Onun önerisine göre “Kaç kardeşin var?” , gibi soruların yerine daha çarpıcı sorular sormalı. Bu sorulara Dan’ın verdiği örnekler şöyle: Kaç tane romantik ilişkin oldu? Hiç cinsel hastalık geçirdin mi? Hiç kalp kırdın mı? Hiç kürtaj yaptırdın mı?

Tabi bunları önerirken sohbeti gerçek hayata, deneyimlere, korkulara çekmek istiyoruz şüphesiz. Bu sayede klişe şeylerin konuşulduğu bireyler olmaktan çıkıyorsunuz.

5- Şansınızı arttırmak ister misiniz?

Buluşma sitesi Okcupid kullanıcılarına sadece bir soru sordu: Bira sever misiniz?

Sonrasında ise ilk buluşmada biraz severler arasında bir araştırma yaptı. Bu araştırmaya göre bira severlerin cinsiyeti ve ırkı ne olursa olsun %60’ının buluşmada tanıştıkları kişiyle gecenin devamını getirdikleri ortaya çıktı. Eğer şansınızı arttırmak isterseniz bu analizden de faydalanabilirsiniz.