Kalp İlacı ve Ölümsüzlük Meyvesi Olarak Bilinen Hünnap Meyvesinin 10 Faydası

Düşük kalorili besin kaynağı olarak bilinen hünnap ile ilgili bilmeniz gereken ilk bilgi sandığınız kadar zor bulunan bir meyve değil. Hünnap meyvesinin faydalarını duyduğunuzda ben de deneyeyim derseniz emin olun çok sayıda yerde bulabileceksiniz.

Öncelikle hünnap ile ilgili kısa bir bilgi verelim. Düşük kalorili ve potasyum açısından zengin olan bu meyve, Çin’de ve diğer Uzak Doğu ülkelerinde şifa ilacı ve ölümsüzlük meyvesi olarak biliniyor. Potasyum dışında kalsiyum, magnzeyum, fosfor, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin.

hunnap

HÜNNAP MEYVESİNİN FAYDALARI

1- Kalp Sağlığını Korur: Hünnapın bol miktarda potasyum içerdiğini yazmıştık, bu özelliğinden dolayı özellikle kalp sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur, dolaylı olarak inme, kalp krizi, felç gibi risklere yakalanma seviyesini düşürür.

2- Hünnap Kanser Hastalıklarını Engelleyebilir: Çok etkili bir antioksidan olmasından dolayı kanserli hücrelerin etkisini azaltabilmektedir. Bunun yanında Çinde çok yaygın olarak kanser vakarına engel olduğu için kullanılmaktadır.

3- Hünnap Sinir Sistemi Sağlığını Korur:
Bu mükemmel meyve siniris sistemi üzerinde direkt etkisi olan nadide meyvelerden sadece bir tanesidir. Hünnap yaygın olarak stresle mücadelede kullanılır, aynı zamanda anti depresan özelliği olduğuna inanılır. Bu özelliğinden dolayı Hünnap stres atmak için idel bir meyvedir.

4- Antioksidan Deposu Hünnap: Hünnap inanılmaz bir antioksdian deposudur, bunun bir sonucu olarak neredeyse faydalı olmadığı bir hastalık yok denilebilir. Özellikle karaciğerde meydana gelen hasralara ve kansere karşı koruma sağlayabilir. Bir çok hastalığın nedeni olan serbest radikallere karşı metabolizmayı ve hücreleri korur.
hunnap-faydalari
5- Hünnap Cilt Sağlığı İçin Faydalı Bir Meyvedir: Hünnapın etkili bir antioksidan olması cilt ve saç sağlığı açısından da önemlidir. Cilt hastalıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırabilir. Çin’de yaygın olarak güneş yanıklarına ve kızarıklıklara karşı kullanılmaktadır. Kuru cilterin tedavisinde etkili olabilir.
6- Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Hünnap sindirim sistemi sağlığını da koruyabilir. Özellikle kabızlık sorunlarına karşı anlık sonuçlar almak mümkün. İştah açıcı özelliği olmasına rağmen hazmı kolaylaştırdığı ve bağırsak hareketlerini arttırdığı için kilo lamaya neden olmaz.
7- Enerji Santrali Hünnap: Kalorisi düşük olmasına rağmen etkili bir enerji kaynağıdır.Özellikle yorucu iş günü veya antremanlardan sonra hızlı bir şekilde enerji depolamak için birmiktar hünnap tüketimi yeterlidir.
8- Hünnap Diş, Kemik ve Kas Sağlığını Korur: Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan bu sihirli meyve kemiki diş ve kas sağlığını koruryucu özelliği vardır. Aynı zamanda iyi bir mahnezyum deposu olan hünnap kas sağlığını koruma noktasında da önemli rol üstlenebilir.

hunnapfaydalari
9- Hünnap Kan Akışını Hızlandırır: Hünnapın içerdiği niasin aynı zamanda kan dolaşımı için de faydalı bir maddedir. Kanın dolaşımının düzenli olabilmesi için hünnap tüketimine yönelmekte fayda vardır.

10 -Hünnapın Sağlık Açısından Diğer Faydaları Şöyledir: Anemi hastalığına iyi gelebilir, kansızlığı giderebilir, damarlarda oksijen taşıyan kan hücrelerinin sağlığını korur, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engeleyebilir. Yorgunluğu gidermede çok etkili bir besin kaynağı olabilir, stres ve depresyondan kaynaklanan kötü düşüncelerden alı koyduğu için zihin yorgunluğunu giderici özelliği vardır.

Faydalarızararları.com’un verdiği bilgiye göre hünnap meyvesinin bazı sağlık uzmanları ateşi düşürücü özelliği olduğunu söylemektedirler, astım ve bronşit hastalıklarına iyi gelebilir. Alerjik hastakılara karşı bünyeyi küvvetlendirebilir. Göz hastalıklarından koruyucu özelliği vardır, histeri hastalığına iyi gelir.

Hünnap meyvesinin bilinen zararı yok yine de hassas dönemlerde fazla tüketilmemesi öneriliyor. Peki kim hünnap tüketmeli derseniz hemen söyleyelim stresli işlerde çalışanlar ve kolay yorulanlar kullanmalı.