Her Gün Kullandığımız Yiyecek ve İçeceklerin Ölümcül Dozları

Ünlü simyager Paracelsus diyor ki;“Her şey zehirdir, mühim olan dozdur.” Kendisi fazlasıyla haklı. Gün içinde su, kahve, çikolata gibi gıdaların fazla dozda alınması durumunda insanı öldürebileceğini hiç düşündünüz mü? İşte bu gıdaların ağırlığı 80 kg olan bir insanın tek seferlik tüketimine göre hesaplanan ölümcül dozları…
1SU
Uzmanlar günde 2 litre suç içmemiz gerektiğini söylerler Ama tek seferde bunun üç katını içerseniz böbrekleriniz bu kadar sıvıyı arıtamayacağı için su zehirlenmesinden ölebilirsiniz.
2KAHVE
Ağzına kadar kahve dolu 250ml’lik bardaklardan 113 adet içerseniz hayatınızı kaybedebilirsiniz. Ama şuna dikkat çekelim; bu ölüm kafeinden kaynaklanmaz, yine 30 litre su içtiğiniz için ölürsünüz.
3ÇİKOLATA
Çikolata içerisinde çok az bir oranda Teobromin isimli madde bulunur ve bu madde, merkezi sinir sistemi için oldukça güçlü bir uyarıcıdır. 10kg kadar çikolata yerseniz vücudunuzda sizi ölüme götürecek kadar sağlık sorununa ortam yaratabilirsiniz.
4ALKOL
Sağlıklı bir erkek birey için ölümcül doz %40 oranında 1,25lt alkol olarak hesaplanıyor. Bu da yaklaşık olarak 27 ‘shot’a denk geliyor. Kişi bu miktarı tükettikten sonra 1 saat içinde dışarı atamazsa ne yazık ki ölüyor.
5MUZ
Muz, ciddi oranda potasyum içerir. Bu sebeple 400 adet muz tüketirseniz hayatınızdan olabilirsiniz.

6 PORTAKAL
Bu listedeki en masum gıda olan portakaldan ölebilmeniz için 11.000 adet tüketmeniz gerekiyor.
7 ŞEKER
500 çay kaşığı yani 25kg şeker tüketirseniz hayata veda edebilirsiniz.
8 ACI BİBER
130 çay kaşığı acı biber, ölmeniz için yeterlidir.
9 DİŞ MACUNU
Bir defada 24 tüp diş macunu tüketirseniz muhtemelen ölürsünüz. Zaten diş macununu niye yiyelim ki???
10 KİRAZ ÇEKİRDEĞİ
Kiraz çekirdeğini ısırdığınız an içinden siyanür salgılamaya başlayacaktır. Siyanür sitokoron c oksidan’a dönüşerek hücrelerinizin oksijen kullanmasını engelleyecektir. 3 adet yerseniz hayata veda edebilirsiniz…
11 ELMA ÇEKİRDEĞİ
Günde 18 elma çekirdeği yerseniz ölebilirsiniz. Elma tohumları siyanür bileşiği içerdiği için insanlar için toksik olabilir. O yüzden elma yediğiniz zamanlarda tohumlarından kaçınmanız en iyisidir.
Haberler.com