Her Gün 1 Yumurta Yediğinizde Vücudunuzda Bakın Neler Oluyor?

Kahvaltıların, öğrenci evlerinin, keklerin, pastaların, kısacası neredeyse tüm yemeklerin olmazsa olmazı olan yumurta; tam bir sağlık kaynağıdır.

İster omlet, ister haşlama, ister yağda olsun yumurta; muhteşem bir besleyicidir. Bir dönem yayılan kalp rahatsızlığı ile ilgili olumsuz etkilerinden de aklanan yumurtanın, uzmanlarca her gün tüketilmesi önerilmektedir.

Peki bu yumurtanın faydaları nelerdir?

İşte Her Gün 1 Yumurta Yemenin Vücuda Sağladığı 9 Fayda;

1# Vücudun sistemsel işleyişine katkıda bulunur

Vücut işlevlerini yerine getirmek için 20 amino asite ihtiyaç duymaktadır. Bu amino asitlerin 11’i vücutta üretilebilirken, 9 tanesinin dışarıdan alınması gerekmektedir. Bu dokuz amino asit de yumurta da bulunmaktadır.

2# Kemikleri güçlendirir

Kemik erimesini engelleyen ve kemik gelişimini destekleyen başlıca mineral olan kalsiyumu yüksek oranda barındıran yumurta, aynı zamanda içerdiği D vitamini ile diş gelişimini de desteklemektedir.

3# Sinir sistemini destekler

Yüksek oranda selenyum içeren yumurta; virüslere, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı vücudunuzu korur. Yumurta günlük selenyum ihtiyacınızın %22’sini karşılar ve sinir sisteminizi güçlendirir.

4# Sağlıklı saç, cilt ve tırnak oluşumunu destekler


Omega-3 ve B vitamini ihtiva eden yumurta; saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı güçlendirir.

5# Kas oluşumunu hızlandırır


Yüksek oranda protein içeren yumurta kas oluşumunu ve büyümesini desteklemektedir. Vücut geliştirme ile uğraşanların yumurta tutkusu bu sebepledir.

6# Hafızayı kuvvetlendirir

Yumurtanın içinde bulunan kolin beyin gelişimini ve büyümesini sağlamaktadır. Hafızayı güçlendiren kolin, dakik bir insan olmanızı da yardımcı olur.

7# Kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltır


Kalp rahatsızlıklarının gelişimini engelleyen düşük yapılı lipoprotein taneciklerinin büyümesini sağlayan yumurta, kalp krizine yakalanma olasılığınızı azaltmaktadır.

8# Katarakt oluşumunu engeller

Yumurta içinde bulunan lütein ve zeaksantin isimli antioksidanlar göz sağlığını olumlu yönde etkilemekte, katarakt oluşum riskini azaltmaktadır.

9# Obeziteye karşı koruyucu rol oynar

Doygunluk hissi yaratan yumurta, açlık krizine girmenizi engeller ve obeziteye yakalanma riskinizi azaltır.