Hayatınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

Çatlamış yumurtayı nasıl haşlayacağınızı ya da elinize batan kıymık veya cam parçasını acısız nasıl çıkaracağınızı biliyor musunuz? İşte hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler…

1# Kıymık veya cam parçası nasıl çıkarılır?

Küçük bir şişeyi sıcak suyla doldurun. Kıymık veya cam giren bölgeyi şişenin üstüne bastırın. Su soğudukça cildinizi emecektir ve sizin kıymığı veya camı daha kolay çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

2# Solmuş çiçekler nasıl canlandırılır?

Solmuş çiçekleri yeniden canlandırmak için, sıcak suya koyun. Soğuduğunda, çiçeklerin canladığını göreceksiniz. Sonra uçlarını kesin ve soğuk suya yerleştirin.

3# Şişeler nasıl yıkanmalıdır?

Şişenin içine su ve biraz kum koyun. Hızlıca çalkalayarak yıkayabilirsiniz.

4# Yataktaki nem ve rutubet nasıl anlaşılır?

Yatağınızın rutubetli olup olmadığını öğrenmek için çarşafların arasına küçük bir ayna koyun. Birkaç dakika sonra ayna bulanıklaşıyorsa, yatağınızı değiştirme zamanı gelmiş demektir.

5# Çatlamış yumurta nasıl haşlanır?

Çatlamış yumurtayı haşlarken içi dağılmaması için suyun içine biraz sirke ekleyin.

6# Tereyağı nasıl test edilir?

Tereyağının saf olup olmadığını anlamak için bir kağıda az yağ sürün ve yakın. Saf tereyağın lezzetli bir kokusu olacaktır. Margarinin ise hoşunuza gitmeyecek yağlı bir kokusu vardır.

7# Burkulan ayak veya el nasıl tedavi edilir?

Öncelikle burkulan bölgeyi zorlamayın, mümkünse bir yere uzatın. Soğuk suyla ıslanmış bir bezle iyice sarın ve bezin her zaman ıslak kalmasına dikkat edin. Zeytin yağı veya merhem uygulaması da işe yarayacaktır.

8# Ağır bir sürahi nasıl taşınmalıdır?

Ağır bir sürahinin doğru taşınma şekli, resmin sağda gösterildiğidir. Böylece ağırlığı dengeleyebileceksiniz ve bir yere dökülmesine izin vermeyeceksiniz.

9# Birbirine sıkışmış bardaklar nasıl ayrılır?

İki sıkışmış bardağı birbirinden ayırmanın en iyi yolu, üstteki bardağa soğuk su koyup alttakini ılık suyun içine sokmaktır.

10# Rüzgarda kibrit nasıl yakılır?

Kibritin kenarlarına birkaç çentik atın. Yaktığınızda çentikler ateşi bir kerede yakalayacaktır.

11# Patates haşlarken kuru kalması nasıl sağlanır?

Patatesi haşlarken biraz şeker ve tuz ekleyin. Hazır olduğunda kaynayan suyu boşaltın ve tencereyi tekrar ocağa koyup ısıtın. Eşit şekilde kuruması için tencereyi sallayın.

12# Taze ekmek nasıl kesilir?

Bıçağı sıcak suda 10-15 dakika bekletin ve sonra yavaşça ekmekleri kesin.

13# Kıymetli vazolar nasıl saklanır?

Vazoların yarısını kumla doldurun. Bu temelini sıkıca tutacaktır. Aynı zamanda küçük temeli olan vazolar için oldukça yararlı bir bilgidir.

14# Yumurtalar nasıl taze kalır?

Yumurtaları uzun bir süre saklamak istiyorsanız, tuzun içine koyun. Daha sonra kuru bir yerde kabın içinde saklayabilirsiniz.

sondakika.com