Hayatınızı Düzene Sokacak Sağlık Yuvası 10 Bitki

Her gün bir yan etkisi çıkan ilaçları içmekten artık korkar mı oldunuz? Sağlık problemlerinizi geçirmek için alternatif yollar da mevcut. Bunlardan en güvenlisi bitki çayları. Tabii ki onların da yan etkileri var ama sadece fazla tüketildiklerinde. Onun için listedeki uyarılara dikkat etmenizi istiyoruz. İşte sağlıklı bir yaşam için gerekli 10 bitki;

1 – Mate Yaprağı

111111111111111111111111111111111111112

Hem lezzetiyle hem de canlandırıcı etkisiyle doping etkisi yaratan bu dostumuz içinde bulundurduğu bol kafein sayesinde doğal bir zihin kaynağı.Antioksidan özelliği ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendiriyor.Şimdi bu dostumuzun elindeki kozlara bakalım : Kanı temizleyici , kalbi rahatlatıcı , gelişme bozukluklarını giderici , stres azaltıcı , mide iltihabını ve uykusuzluğu giderici özelliğiyle ihaleyi kazanıyor.

Yan Etkileri : Aşırı miktarda kullanımı sakıncalıdır.

2 – Kedi Otu

kedi-otu-cayi

İsminden de anlaşıldığı gibi küçük dostlarımızın kokusunu pek sevdiği bir tür ninjadır. En etkili silahı uyku problemlerini defetmektir. Korku , stres ve telaş gibi sizi hayattan bezdirecek ne varsa savaşır. Kalbinizin liberosudur , gizli kahramandır. Şimdi atağa geçme zamanı … Erkeklerde sperm sayısını arttırır ve cinsel arzuyu tahrik eder , kadınlarda ise aybaşı öncesi asabi gerginliği gidermede faydalıdır.

Yan Etkileri : Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.Kötü kokusu azcık da olsa mide rahatsızlıklarına yol açabilir.Reçeteli uyku ilaçlarının ve sakinleştiricilerin kediotuyla alınmaması gerekir.

3-Kılıç Otu

3333333333333339

19.yüzyılda kullanımı azalan kılıçlar doğada ot formunu aldı.İnsan vücuduyla buluştuğunda uyku düzenleyici etkisinin yanında , antidepresan ilaçların çoğunda bulunan uykuya aşırı meyil şeklinde bir yan etkinin bulunmaması ise önemli bir avantajdır.Bu özelliğiyle günlük yaşamınıza gardınız düşmeden sinirleri alınmış biftek gibi diri ve dinç devam edebilirsiniz.Birbiriyle alakasız ; sinirlilik sindirim bozukluğu , kas gerginliği ve bel ağrıları gibi hastalıklara iyi gelmesi savaşçı yeteneklerini ön plana çıkartıyor.

Yan Etkileri: Doktor kontrolünde kullanılması uygundur.

4-Kınakına

44444444444444444343

Amazon Yağmur Ormanlarının doğal bir ağacının parçaları olan bu yağmur sevdalısı Anadolu’nun biz kavruk çocuklarının iştahını açmaya geldi.Çok iyi derecede kan yapar , vücuda kuvvet verir ve yorğunluğu söker atar.Şeker hastalığında nöbet gelmesinde ve veremde çok faydalıdır.Özellike zayıf kimseler için önerilir.Ayrıca final notları beklediği gibi gelmeyen , bütünlemeye kalan üniversite öğrencileri için tansiyon düşürücü etkisi vardır.

Yan Etkileri : Kınakına uzun süreli içilmemelidir.

5-Yohimbin

555555555555yohimbin

Hani Avatar’da bir ağaç vardır.Herkes ona bağlanır , ondan enerji alır.Büyük ağaç , işte o ağaç Yohimbin.Bir diğer adı aşk ağacı.Namını cinsel konularda yaptığı uyarıcı etkisinden alır.Şayet kimyasal depresyon ilaclarıyla oluşan cinsel fonksiyon bozukluklarına olumlu etkisi vardır.Penise giren kan miktarını arttırır , kan çıkışını azaltarak ereksiyon süresini azaltır.

Yan Etkileri : Fazla dozda alındığında ağrılı ve uzun süreli ereksiyonlara yol açabilirgünde 40 miligramın üzerinde kullanılmamalıdır.İlacı kullanırken çükülata , yağlı penir ve özellikle kelle paça , damar gibi sakatatların tüketilmemesi gerekir.Depresyon ve tansiyon ilacı alanlar doktor kontrolünde kullanmalıdır.

6-Sinirli Ot

666666sinirli ot

Adının sinirli oğluna aldırmayın.İsyanı sizi verem eden , öksürdükçe boğazınızdaki ağrının artarak katlanmasında rol oynayan bronşit , faranjit , rinit , sinüzit , nefes yollarındaki trafiğin durması , şiddetli balgam ve öksürüğedir.Kandaki alyuvar miktarını artırmada fayladalı olmakla beraber çok iyi bir tümör parçalayıcıdır.

Yan Etkileri:Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

7-Sibirya Ginsengi

777777777777

Keçi bokuna benzeyen bu sevimsiz çirkin ördek yavrumuz bıraksalar atomu parçalayacak güçtedir.Zihinsel olarak masa başı yoğun çalışan kişilerin kullanması uygun görülmüştür.Stres durumunda da yaralıdır.Rusya’da yapılan çalışmalar , Sibirya ginsenginin vücudun dayanıklılığını ve enejisini artırdığını ortaya çıkarmıştır.Çernobil faciasından sonra radyasyonun etkilerini azaltmak için çevre halkına dağıtılmıştır.

Yan Etkileri: Kalp hastalığı olanların doktor tavsiyesi olmadan kullanmamaları gerekir.Uykusuzluğa neden olabilir.Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

8-Mersin Otu

8888888888888888853444

Gıda ve parfümeri sanayinde kullanılan bu dostumuz Ninja kaplumbağaların takımın bilimden en iyi anlayan Donatello’sudur.Yaprakları deri gibi serttir.Takımın şiddete en az başvuran bu uysal dostumuz mor bandanasını takar ve gereğinde ; kabızlığı giderir , iştah açar , kan dindirir ve yara iyileştirici olarak görev üstlenir.Antiseptik özelliği vardır.Şeker hastalığına şifadır.Panzehir özelliği etkilidir.Mideyi güçlendirir.Yaprağı kaynatılıp saçlar yıkanırsa , saçlar daha çabuk uzar ve siyahlaşır.

Yan Etkileri: Bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

9-Dulavrat Otu

9999dulavratotu

Bir diğer ismi dul karı gömleği olan bu hassas ve narin bitkimiz uzun süre kullanıldığında sedef hastalığına iyi gelir.Başarılı bir temizlikçidir , böreklerden kum ve taşı düşürür.Yağlı ve akneli ciltlere iyi gelir.Saçlardaki kepeği keser.Kuru ve pullu tüm deri hastalıklarına karşı başarıyla kullanılabilecek bir ilaç niteliğindedir.

Yan Etkileri:Çok uzun süre kullanılmamalıdır ve kavgalı olduğu güzel avrat otu ile çok zehirli olduğu için karıştırılmamalıdır.

10- Deve Dikeni

10000deve-dikeni

Alkol tüketmeyi çok seviyorsanız deve dikeni tam size göre.Kuvvetli bir antioksidan etkisi olan bu bitkimiz karaciğer koruyucu özelliğe sahiptir.Deve dikeni ekstreleri , bugün üzerinde en çok çalışma yapılan ve etkisi belirlenmiş bitkilerden biridir.Bu bitkinin en önemli özelliği karaciğer yağlanması , Siroz , çeşitli kimyasal toksinlerine bağlı karaciğer hasarları , sarılık gibi karaciğerle ilgili tüm sağlık sorunlarına karşı yararları olmasıdır. Deveye diken insana sıkıntı veren şeylerden uzak durunuz.

Yan Etkileri : Kullanılmaya başlandığı günlerde çok az sayıda insanda ishal oluşturduğu saptanmıştır , bu durum geçicidir.Herhangi bir ilaçla etkileşimi bulunmamaktadır.

Kaynakça:
Prof. Dr Ahmet & Elmas Maranki – Şifalı Bitkiler
Dr. M.Ender Saraç – Doğanın Şifalı Eli