Ali Ve Nino’nun Trajik Aşk Hikayesini Anlatan Heykellerin Hüzünlü Dansı

8 metrelik bu heykeller hiç hareket etmese de büyüleyici bir güzelliğe sahip ama onu böylesine güzel olan bir de aşk hikayesi var.
aşk heykelleri
Heykel Azeri yazar Kurban Said’in hikayesinde yer alan Ali ve Nino’nun aşkını anlatıyor. Ali isimli müslüman genç ile bir Gürcü prensesi olan Nino’nun aşkı. Din ve kültür farklılıklarına rağmen birbirlerine en sağlam duygulardan biri olan aşkla bağlanıyorlar. Ama engeller nedeniyle birbirlerine kavuşamıyorlar. 37 dile çevrilen bu roman 1937 yılında yayınlanıyor. Hikayenin sonunu söylemeden bitirmek istedik ama 🙁 söyleyelim sonunda Sovyet işgaliyle bu iki sevdalı sonsuza kadar ayrılıyorlar.
 

Gürcistan’ın Batum kentinde yer alan Tamara Kvesitadze tarafından yapılmış bu heykeller tam olarak bu anları anlatıyor. Heykeller gün içerisinde birbirlerini izliyorlar.
Ali ve Nino
Sonrasında yaklaşıyorlar bir an için beraberliklerine aşklarına seviniyorsunuz.
Ali ve Nino Heykel
Birbirlerinin içinden geçerek sonsuza kadar ayrılıyorlar.
SOVYET İŞGALİ

Yaklaşık 10 dakika süren bu anları akşam saat 7’de görebilirsiniz. Aşk Heykeli denilen bu esere halkın da yoğun ilgisi var. Gürcistan’a giderken vize istemediğinden dolayı fırsatınız olduğunda görmenizi tavsiye ederiz.