Güzel Sosyal Medya Fenomeni Instagram Fotoğraflarının Ardında Yatan Gerçekleri Açıklıyor

Sosyal medyanın hayatlarımızı esir alışından bahsederken sosyal medya fenomenlerini de konuya dahil ediyoruz ama Essena O’Neil olabildiğince samimi bir şekilde sosyal medyada aslında neler döndüğün anlatmış. Hanım kızımı henüz 18 yaşında ama YouTube’da 260 bin, Snapchat’te 60 bin ve Instagram’da da 612 bin takipçiye sahip.

Sosyal medyadan Essena olarak çekilen bu fenomen Social Media is not Real Life hesabını açtı ve instagram kullandığı fotoğraflarla ilgili gerçekleri anlattı.
image

Mesela bu fotoğrafta seksi görünebilmek için onlarca kıyafet denemiş ve bu süreç onu yalnız hissettirmiş.

image

“Bu elbiseyi giyip Instagram’a fotoğraf koymam için bana 400 dolar ödendi. 150 bin takipçim olduğu zamanlardı. Bu sayı sonra yarım milyona çıktı. Bazı profillerin fotoğraf başına 2 bin dolar aldığını biliyorum. Bu tür anlaşmalar yapmakta bir sakınca yok. Sadece bilinsin istiyorum. Bu fotoğrafın hiçbir anlamı yok, ahlaki bir post değildi, o zamanlar cahildim. Kısacası, sosyal medya gerçek değil demek istiyorum. İnsanların neyi sattıklarının farkında olun, kendinize sorun, bu fotoğrafın altındaki amaç nedir?”

image

Bu fotoğrafta ise yüzünde sivilceler olmasına rağmen makyaja bulanıp güzel göründüğünü düşünmüş. Fotoğrafta gülmesinin temel nedeni de bu gülümseme ama  dünyadaki güzellik algısının böylesine estetik değerlere bağlı olmasından şu an mutsuz.

image

Bu fotoğraftaki halini ise eğitimden uzak ve insanların geleneklerinden habersiz biri olarak tanımlıyor.

image

16 yaşındaki vücudunu markalar için reklam aracı olarak kullanmak onu hayata dair savunmasız hissettirmiş. Tüm varlığının bu olarak görünmesinin ne kadar kötü hissettirdiğini bilemezsiniz diyor. Sonraki yaptığı açıklamalarda yine bu mayoyla ilgili de olumsuz görüşler sunuyor.

image

Bu fotoğraftaki kıyafetleri giymek için de para aldığını ve doğal olmadıklarını söylüyor.

instagram fenomeni

“O gün beni mutlu eden tek şey, bu fotoğrafı çekebilmiş olmaktı. Nasıl derin bir depresyon… Güzel bir vücuda sahip olmak, insani duyarlılıklarımızın yanında bir hiç.”

fenomen

“Kusurlarımı örtersem belki insanlar görünüşümü beğenirler. Saçlarımı düzleştirip boyatırsam belki daha çok beğeni alırım. Belki de sütyenimin içini doldurmalıyım ki daha seksi görüneyim. Belki basında yer alması için kıyafetlerime daha çok dikkat çekmeliyim… Belki kendimi kusursuzlaştırmak için saatler ve dolarlar harcamalıyım; böylece beni beğenirsiniz… Böyle şeyleri neden yapıyoruz? Korku ve yanılgı. Gençliğimiz iki boyutlu dünyaya takıntılı. Bu da bizi tüketiyor.”

instagram fenomen

“Lütfen kalçamın konu olduğu bu fotoğraftaki seksi görünme çabamı beğendiğinizi söyleyin’ – Keşke 16 yaşımdayken birisi beni tutup, ‘Seksapelinden çok daha fazlasına sahipsin’ deseydi. Diğerlerinin yalnızca bunu istediğini, beğenileri bunun getirdiğini, ve havalı olanın bu olduğunu düşünüyordum. Bunun havalı hiçbir tarafı yok. Bu fotoğraf, insanlar beğensin diye çekildi. İlham veren bir tarafı yok. Sosyal medya bir ilüzyon.”

Kesinlikle haklı siz ne dersiniz: