Güzel Bir İş Bulmak İçin Sadece Okulun Yetmediğini Bilenlerin 4 Sırrı

Eğitim hayatınız boyunca iyi okullar bitirmenin, size çok iyi iş fırsatları sunacağı konusunda yönlendirildiyseniz, hemen sizleri duruma uyandırayım. İyi bir eğitim hayatı tabiiki başarı için oldukça önemli bir adım ama üniversiteler her yıl binlerce mezun veriyor farkındasınız değil mi? Bu ne demek; bu iyi bir kariyer için çok sayıda rakibiniz var demek, yani farklılaşmanız gerekiyor demek. Peki nasıl farklılaşıp herkesin gıptayla baktığı bir kariyer sahibi olabilirsiniz? O güzel noktalara gelmiş, o iyi maaşlara sahip insanlar nasıl yapıyor, gelin bir özetleyelim.

1- Öncelikli olarak iyi hazırlanmış bir CV.

İş ilanı sitelerinde bir pozisyon gördüğü zaman BAŞVUR butonunu kullananların sayısı oldukça fazla. Bir pozisyon için 1500 kişi de işe başvurabilir bu durumda siz işveren olsaydınız n’apardınız? Herkesle görüşemeyeceğiniz için özgeçmişlere bakarak adayları elerdiniz değil mi? Yani bu ne demek CV bizim işverenle ilk görüşme anımız.

Güzel CV hazırlayanlar aranırlar:

İYİ CV

 

2- Ön yazı gereksiz diye düşünmeyin!

Sizce kariyer siteleri başvuru esnasında size neden bir ön yazı kısmı sunuyor? Hemen söyleyeyim o iş arayanlar arasında ben bir adım öne çıkayım, şu şu eğitimleri aldım, şu sertifikalarım var, sizin iş için ayrıca şu yeteneklerim var diyerek o CVler arasında öne çıkabilmeniz için.

Ön yazı yazan (TEMSİLİ)

eğitim almak

3- Eğitimler ve sertifikalar

İşte geldik olayın en can alıcı noktasına; sertifikalar. Türkiye’deki özgeçmişlerin hepsinde İngilizce, Word, Excel bilgisine herkes 10-10-10 doldursa da aksiyon alınması gereken anda o pekiyi, pekiyi yazanlar ama biz şöyle biliyoruz diyebiliyor. E bunu bilen işverenler de en doğal hakları olarak bu eğitimi nereden aldın, sertifikan var mı diye gayet mantıklı sorular soruyorlar. Yeteneklerini sertifikalandıranlar, kendilerine sürekli yeni yetenekler katanlar birkaç adım öne geçiyor doğal olarak. Eğer başarılı bir kariyer sahibi olmak, dilediğiniz işe girmek istiyorsanız bu işte uzmanlaşmak için sertifika almaya bakın.

Aldığı eğitimlerle işi kapanlar:

eğitim

4- İyi bir iş görüşmesi

iş görüşmesi

Kendini sunuyor olmak, yeteneklerini anlatabiliyor olmak, işverenle ilk görüşmedeki iletişim işe alınmanızda kesinlikle başrol oyuncularından biri. Bunun için İkna ve Müzakere Becerileri gibi eğitimler almış olmak kendini iyi sunabiliyor olmak gerekiyor. İyi iş görüşmesi, işi garantiler!

HEPSİ BİRLEŞİNCE SONUÇ:

para saçmak