Geyik Öldürmek Spor Değildir… 18 Kızıl Geyik İhale ile Avlanacak

Dersim’de dağ keçileri ve Bursa’da kızıl geyikler için açılan ihalelerin iptaline rağmen bu kez de Eskişehir’de 18 kızıl geyiğin öldürülmesi için ihaleye çıkılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü, Eskişehir şubesi tarafından şehir sınırlarındaki altı yerde, kızıl geyik acente kotalarının avlattırılmasına ilişkin ihale düzenlendi. İhale kapsamında Eskişehir‘de 18 kızıl geyik vurularak öldürülecek.

18 geyik için 513 bin TL
Sözcü’den Kemal Atlan‘ın haberine göre Sivrihisar ilçesi Dumluca avlağında dört geyik için 118 bin TL, Mihalıççık ilçesi Kızılbörüklü avlağında üç geyik için 90 bin 500 TL, Mihalıççık Ömerköy avlağında iki geyik için 69 bin TL, Alpu ilçesi Ağaçhisar avlağında iki geyik için 56 bin TL, Merkez Kalabak avlağında iki geyik için 47 bin TL, Beylikova ilçesi Sultaniye avlağında üç geyik için 85 bin 500 TL ve yine Merkez Kalabak avlağında iki geyik için 47 bin TL muhammen bedel biçildi. Böylece bölgede 18 kızıl geyik için toplam 513 bin TL muhammen bedel biçilmiş oldu.

18 kızıl geyik avı için yapılacak ihale 20 Temmuz 2020 tarihinde açık teklif usulüyle yapılacak. İhaleye katılmak isteyenler için ihale bedeli 100 TL.

Bursa ve Dersim’de ihaleler iptal edilmişti
Geçen yıl mayıs ayında Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü tarafından yaşları ilerlediği gerekçesi ile 17 dağ keçisi ihale yoluyla avlanmaları için satışa çıkarılmış ancak doğa koruma dernekleri ve hayvan aktivistleri harekete geçmişti. Bu ay içinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, tepkilerin ardından ihaleyi, bilirkişi incelemesini beklemek üzere iptal etti.

Aynı şekilde Bursa’da açılan kızıl geyiklerin vurulması için açılan ihale, Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurmasıyla engellenebilmişti. Eskişehir’deki hayvan aktivistleri de geyiklerin vurulmaması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.