‘Gerilim Seviyorum’ Diyenlerin Kesinlikle İzlemesi Gereken 10 Hitchcock Filmi

Belirsizlik ve korku dolu filmlerin ustası olan Alfred Hitchcock, 36 yıl önce bugün  böbrek yetmezliği sebebi ile sinemaya veda etmişti…  Asıl adı Alfred Joseph Hitchcock olan usta yönetmen uzun soluklu sinema macerasına pek çok film sığdırmış ve adını altın harflerle yazdırmıştı. Onun korku ve gerilim türüne kattığı yenilikler ve yarattığı teknikler halen daha sinema sanatında kullanılmaya devam ediyor.

Psikolojide ve sinema kuramlarında pek çok kez ele alınan id – ego – süper ego, oedipus kompleksi, sapkınlık, röntgencilik gibi konuları filmlerinde işleyen Hitchcock’u ölümünün 36. yıl dönümünde bu liste ile analım istedik.

10- Notorious (1946)

Filmde bir casusluk hikayesi içindeki tutkulu bir aşk anlatılır. Büyük bölümü Brezilya’da geçen filmi Hitchcock “Back Projection” tekniğiyle Rio’ya hiç gitmeden çekmişti.

9- North by Northwest (1959)

Yanlış zamanda yanlış yerde bulunan bir adamın olayları yanlış anlaması ile gerçekleşen  karmaşayı anlatan film yönetmenin en seçkin gerilim filmlerinden biridir.

8- Rear Window (1954)

Röntgencilik denince akla gelen ilk psikolojik filmlerden biri “Arka Pencere”. Film, Cornell Woolrich’in “It Had to Be Murder” adlı kısa hikayesinden esinlenmiştir. Ayağı kırılan bir fotoğrafçı, evinin arka penceresinden komşularını seyrederken garip bir şeyler keşfeder…

7- Shadow of a Doubt (1943)

Genç bir kız, kendisini ziyarete gelen amcasının aslında olduğu kişi olmadığını keşfeder ve film ikisinin arasında geçen gerilimi anlatır.

https://www.youtube.com/watch?v=CbwahPTCmuE

 6- The Birds (1963)

İzlendiği dönemde insanlarda bir tür kuş fobisi oluşturan film doğanın insandan öç almasını işlemekte.

5- Strangers on a Train (1951)

1951 yılında Patricia Highsmith’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film yönetmenin psikolojik gerilim filmleri arasındaki yerini koruyor. Aileleri ile sorunları olan iki yabancının bir tren yolculuğunda yolları kesişir ve onların hikayesi anlatılır.

4- Dial M for Murder (1954)

Yönetmenin kült klasiklerinden olan film Warner Bros tarafından sinemaya sunuldu. Film eski bir profesyonel tenisçinin kendisini aldatan karısını ve sevgilisini öldürmeye yönelik cinayet planlarını konu edinmektedir. Ayrıca film tek mekanda çekildiği için klostrofobik bir yapıya da sahip.

3- Rebecca (1940)

Daphne du Maurier’ın aynı adlı romanından uyarladığı film ile Hitchcock dünya sinemasına adını bu film ile duyurmuş oldu. Hitchcock “En İyi Yönetmen” ödülünü alamasa da film 1940 yılında En İyi Film Oscar’ını kazandı.

2- Psycho (1960)

Robert Bloch’un aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin baş rollerinde Anthony Perkins ve Janet Leigh bulunuyor. Film yönetmenimizin baş yapıtı olarak kabul edilir. İzleyenleri ise duş alırken düşündürmeye yönlendirmekte…

1- Vertigo (1958)

Kendisinin en popüler psikolojik gerilim filmidir. Film Fransız yazarlar Boileau ve Narcejac’ın ” D’entre les morts” adlı romanından uyarlanmış. Tıpta ‘baş dönmesi’ olarak geçen Vertigo filmi anksiyete bozukluğu olan bir adamı anlatmaktadır.