French Oje Röportajı

Ünlü yazar ve blogger FRENCH OJE ile röportaj yaptık. Gerçekte French Oje Kimdir? Twitter macerası ve yazarlık hepsi burada

“Herkes blogger olacak diye bir kural yok! ”

Sosyal medya bölümümüzün misafiri bu kez blogger aleminin en sevilen, en çok okunan isimlerinden birisi olan French Oje… Hakkında merak edilenler ve Erkek Dedikodusu üzerine eğlenceli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yazılarına baktığımız zaman gayet eğlenceliler ve okurken insanda merak duygusu uyandırıyor. Nasıl başladı French Oje, blog yazmaya nasıl karar verdi?

Uzun zamandır blog yazıyorum. İlk blogumu sanırım 2008 sonu ya da 2009 başında açtım tam hatırlamıyorum ama o zamanlar gerçekten çok az kişiydik ve blogger değildi etrafımızdaki herkes. O zamanki sevgilimden ve çok yakın arkadaşımdan çok sağlam bir kazık yemiştim ama öyle kötüydü ki kimsenin başının etini yemek istemiyordum, öyle bunalımdaydım ki herkes benden nefret edebilirdi herhalde. Ben de blog açıp oraya yazdım. Ama o blog açılış zamanı gibi bunalım olmadı aksine çok eğlenceli ve komik oldu. Sonra çok deşifre oldum orda, çok rahatsız ettiler, onu kapattım French Oje’yi açtım.

blogger-french-oje

Blog isimlerinin nereden çıktığını sormak adettendir geleneği bozmayalım, neden French Oje? 🙂

Bunu çok kez söyledim: ) French oje, benim sürdüğüm tek ojeydi o dönem. Yaklaşık 2 yıl sadece french oje sürdüm, o dönem de yeni blogumu açacaktım ama isim düşünüyordum kitabı da birlikte yazdığım arkadaşım Tuğçe, senin nickin kesinlikle french oje olmalı dedi ve öyle de oldu.

Yakın çevrende tepkiler ne durumda? French Oje’nin sen olduğunu biliyorlar mı yoksa sende diğerleri gibi kimliklerini gizli tutanlardan mısın?

Çekirdek ailem ve sadece yakın arkadaşlarım biliyor. Bazı insanlar bir iş yaptığında herkese reklamını yaparlar. Çok da iyi reklam yaparlar. Ben onu ne becerebiliyorum ne de hoşlanıyorum. Bilmesi gerekenler bilsin yeterli diye düşünüyorum.

frenchoje

Popüler bir blog sahibi olmanın altın kuralları neler ? : )

Böyle bir kural yok esasında. Şunlar insanların seni okuma nedeni olur ama

– Gerçekten anlatacağın bir şeyler olmalı

– Sürekli düşüncelerin ve hayallerinden bahsetmek yerine bir olay anlatmalısın. İnsanlar senin başına geleni merak eder duygu ve düşüncelerini değil.

– Sevgiliye serzeniş, şiirler, şarkı sözleri, resimler… bunlar lise günlüklerinde kaldı, kalmalı.

– Kendin olmalısın. Ben çok bilinen bir blogu okuyorsam onun çakması olarak seni tabii ki okumam. Orjinali var orda, onu okurum. “Hayor ben böyleyim yhaaa” demeyin, esinlenmeler(!), çakmalar hemen anlaşılıyor.

– Blog açmak zorunda değilsin. Herkes blogger olacak diye bir kural yok. Gerçekten!

– Bir de oldu da blog açtın, herkese zorla kendini izletmek, yazına yorum yaptırmak gerçekten de insanların blogun hacklensin diye dua etmesine neden olur. Yapışmayın! O sizin günlüğünüz, kimse okumak zorunda değil.

https://twitter.com/french_oje