FIFA17 Rusya’da Eşcinsellik Nedeniyle Yasaklanıyor Mu?

“Bu nasıl içerik?” diyebilirsiniz. Haklısınız . Ama bu içeriğin hazırlanmasının da elbette bir sebebi var.

Rus Parlementosu‘nda bulunan birkaç milletvekili,  Rusya İletişim Denetleme Kurumu‘na bir mektup yollayarak FIFA 17 oyununun Rusya’nın Gay Propagandası Kanunu‘na karşı çıktığını ve bu nedenle gerekli işlemin yapılması gerektiğini ifade ettiler.

fifa17

Oyunu bilenlerin aklına hemen hatadan kaynaklanan bu tip görüntüler gelmiş olabilir ama şikayetin nedeni bu görüntüler değil. Rus milletvekillerinin şikayet nedeni EA Sports‘un geçtiğimiz aylarda LGBT‘ye verdiği desteği açıklaması.

fifa17-1

The Guardian‘ın haberinde geçtiğimiz haftalarda İngiltere Premier Ligi‘nde gerçekleşen etkinlikte futbolcuların renkli forma ve kramponlar giymesi, takım kaptanlarının LGBT bireylerine destek veren pazubantlar takması ile desteklerin arttığı ve bunun Rus milletvekillerini rahatsız ettiğine yer verildi.

Rus milletvekillerinin FIFA 17‘nin her yaştan oyuncular tarafından oynandığı ve bunun gençlerin gelişimini olumsuz etkilememesi için bu girişimin yapıldığı, bu sorunun giderilmesi için LGBT‘ye destek veren kısımların oyundan çıkarılması ya da oyuna yaş sınırı koymanın daha doğru olacağını ifade ettikleri öğrenildi.

EA Sports bu gelişmeler sonrası şirketlerinin İnsan Hakları Organizasyonu tarafından dünya üzerinde LGBT bireylerin çalışabilecekleri en iyi şirketlerden biri olduğunu kamuoyuna duyurdu.