Farklı Dönemlere Damga Vuran Tarihteki En Meşhur 8 Hayat Kadını

Yaptıkları ve yaşadıklarıyla tarihte yer edinmeyi başaran, en meşhur 8 hayat kadınını meraklı The Geyik takipçileri için listeledik. Kimi zaman kurşuna dizilen, kimi zaman cadılıkla suçlanan, kimi zamansa emrindeki silahlı adamlarla ülkelere kök söktüren kadınlar sizlerle…

1# Phryne

Antik Yunan döneminin en meşhur hayat kadını olan Phryne, güzelliğinin yanı sıra mahkemede yaşadığı ilginç olayla tarihte yer edinmeyi başarmıştır. Duruşma sırasında avukatı Phryne’ın elbisesini yırtmış, bu görüntüden etkilenen hakim ise Phryne’ın güzelliğinden etkilenerek onu serbest bırakmıştır.

2# Sally Salisbury (1692-1724)


Dönemin Londra’sında tüm aristokratların kendisi için sıraya girdiği bir dönemde tartıştığı bir müşterisini göğsünden yaralayan Sally Salisbury, hapse atıldı ve bu dönemde frengiden genç yaşta hayatını kaybetti.

3# Veronica Franco

16. yüzyıl Fransa’sının en tanınmış simalarından olan Veronica Franco’nun en önemli müşterilerinden biri kral 3. Henry’di. Güzelliğinin yanı sıra cadı olarak yargılanmasıyla da dikkat çeken Franco, yaptığı etkili savunma ile kurtulmayı başarmıştı.

4# Lulu White

1800’lü yılların New Orleans’ında yaşayan en önemli simalarından biri olan Lulu White, kişiliği ve nezaketiyle de insanları kendine hayran bırakmayı başarıyordu. O etki öylesine uzun sürdü ki günümüzde bile Lulu Whte’ın adını taşıyan jazz kulüpleri bulunmaktadır.

5# Sada Abe

20. yy’ın başında Japonya yaşayan Sada Abe’yi nerdeyse tüm Japonya tanıyordu. Hayat kadınlığı yapmasına karşın kıskançlığını dizginleyemeyen kadın, başkası ile ilişki kuran sevgilisinin parçalayarak öldürdü. Polise yakalandığı sırada cüzdanında sevgilisinin penisi bulunan Abe, idam isteğiyle yargılanmasına karşın 5 yıl hapis cezası aldı.

6# Catherine Walters

19. yy İngiltere’sinin en beğenilen kadınları arasında olan Walters’ın müşterileri arasında krallar vardı. Hyde Park’a gittiği zamanlarda hayran kitlesini de peşinden sürükleyen gen kadın, zengin ve mutlu bir kadın olarak genç yaşta emekli oldu.

7# Margaretha Geertrudia MacLeod

Yaptığı egzotik danslara dikkat çeken ve Mata Hari adıyla bilinen genç kadın, 1. Dünya Savaşı sırasında Almanya için ajanlık yaptığı iddia edilerek kurşuna dizildi.

8# Ching Shih (1775-1844)

Çalıştığı genel evi basan korsanla büyük aşk yaşamaya başlayan Ching Shih, kocasının ölümü sonrası tüm mürettebatı kontrol altına aldı. 300 gemisi ve 40.000’e yakın adamıyla azılı bir korsana dönüşen Ching Shih, yaptığı seferlerle Çin’e kan kusturdu.