Türkiye’den İnsanlığa İnancınızı Tazeleyecek Bir İyilik Projesi

Hayatın bazıları için acımasız olduğunu görüyorsunuz ama bazen ne yazık ki elinizden bir şey gelmiyor değil mi? Böyle düşünmeyin, daima yapabileceğiniz bir şey var. The Geyik olarak Türkiye’den güzel insanları size bu sayfalarda yansıtacağız. İlk konuğumuz çizgilerini iyilik için kullanan Ezgi Iraz Midilli. Sizin için bir illüstrasyon çizmesini istiyorsanız bir hayır kurumuna bağış yapıp, bunu gönderiyorsunuz ve o da sizi çiziyor. Çizimler efsane! Portraits For Good isimli Facebook sayfası ile de bu işi bir adım öteye taşımak istiyor. Ona destek olabileceğiniz bir nokta bulabilirseniz, bu sayfadan kendisine ulaşabilirsiniz.

Ece Ok 2

PROJE HAKKINDA DETAYLARI ONUN KALEMİNDEN OKUYALIM:

Türk kültürü imece ile gelişmiştir, güzelleşmiştir. Fakat şehir hayatı aka kapitalizm hem sosyolojik hem de psikolojik olarak insanları birlikte üretmekten, paylaşmaktan uzaklaştırdı. Öncelikle sevgi. Sevgi’yi öldürdü kapitalizm. Hepimize bir sevgi algısı aşıladı. Seni seviyorum demeye zorlanan kabız karakterleri izleyerek büyüdük. Halbuki sevmek çok kolay, sevmek önemli, paylaşmak, empati bunlar insanın aşı, ekmeği.

Uzun lafın kısası sevin kardeşim. Yardım edin, anlayın, paylaşın. Tamam, para kazanmak çok zor. Ne okullar bitirdin, ne kitaplar okudun ya da bir bok yapmadın babanın parası ona da dedesinden kalmış. Bravo sana, aferin iyi yaptın da! Paylaşmayacaksan ne anlamı var? Yeni elbisenle hava atmak için mi çalışıyorsun sabahlara kadar? Bence dünya düzeni dengeden ibaret. Her zaman herkese iyi olamazsın, içinde iyi de var kötü de, ama önemli olan denge. Dengemizi kaybetmişiz biz, hadi Gezi’de biraz yakaladık gibiydi sonra onu da elimizden kaçırdık.

Benim elimden çizmek geliyor. Bir gün arkadaşım Duygu Türkmen, “Ezgi para versem beni de çizer misin?” dedi. Bağış yaptığını söylemenin ayıp olduğu kültürden geliyoruz ama yeni don alsak instagram’da paylaşıyoruz. Kültürel karmaşanın belki de pozitife döndürülebileceği bir çağdayızdır dedim. Ben bağış yaparım, her ay mutlaka bir yere birisine, Facebook’ta da paylaşırım. Bunda utanılacak bir şey yok, insanları tetikliyor bu tarz paylaşımlar. Yapacağı yoksa bile aklında yer ediyor. Ki herkes iyi niyetli, yapmam kimseye bağış diyen çok az kişi vardır benim çevremde en azından. Neyse ben de dedim ki; Duygucum bana para verme ama bir yere bağış yap seni çizeyim. Sonra düşündüm ya iyi fikir aslında, Facebook’uma yazdım “Ey ahali! Sizin illüstrasyonunuzu yapmamı istiyorsanız bir yere bağış yapın, bana bağış yaptığınız kanıtlayın ben de size çizeyim.” Çok güzel tepki aldı, şu ana kadar bir on tane çizdim, gerisini de yavaş yavaş işten vakit buldukça çiziyorum. Amaç herkes mutlu olsun, herkes paylaşsın.

İyilik projesi kapsamında yaptığı çizimler

Başak Erol donated https://www.youcaring.com/emma-liam-smith-382707
Başak Erol

Duygu Turkmen donated @Acev
Duygu Turkmen donated @Acev

Müge Borg donated PETA
Müge Borg donated PETA

Gokce Elkap Turkay donated for breast cancer 5K run
Gokce Elkap Turkay

Murat Turkay helping several kids to get education (çocukların eğitimi için yardımlarda bulunmuş)
Murat Turkay

Ece Ok donated to Amnesty
Ece Ok

Irem Hacalaki donated to Amnesty
Irem Hacalaki donated to Amnesty

Roberta Sandri donated to Unicef
Roberta Sandri donated to Unicef