Evlilik Planı Yapan Çiftleri Evlilikten Soğutacak Birbirinden Tuhaf 8 Gelenek

Kendine uygun bir eş bulan herkesin hayali hiç kuşkusuz evlenmektir. Ancak kimi ülkelerde evlenmek o kadar da kolay değil. Öyle adetler öyle gelenekler var ki gençleri “evlenmekten vazgeçtim” dedirtecek cinsten.

İşte Evlilik Planı Yapan Çiftleri Evlilikten Soğutacak Birbirinden Tuhaf 8 Gelenek;

1# Pakistan

Damat adayı kızın aile büyükleri tarafından akıl almaz bir sınavdan geçirilir. Gelin evine ziyarette bulunan damada, gelinin aile büyükleri akıl almaz hakaretlerde bulunur. Eğer damat bu hakaretlere katlanabilir ve soğukkanlı duruşunu bozmazsa, sınavdan başarıyla geçmiş sayılır.

2# Guam

Çok ilginç ama Guam’da bakirelerin evlenmesi yasaktır. Bu yasağı çiğnemek istemeyen para karşılığı hizmet veren erkeklerden yardım alarak “bakirelik problemi”ni çözmektedir.

3# Moritanya

Moritanya’da gelinin evlenmeden önce 60-100 kilo aralığına ulaşması adına damadın ailesi tarafından beslenmesi gerekmektedir. Yemek yemeyen ve istenen kiloya ulaşamayan gelin cezalandırılmaktadır.

4# Kolombiya

Kolombiya’da geredek gecesine gelinin annesinin şahitlik etmesi gerekmektedir. Bu şahitlik için gelinin annesi gerdek odasındaki yatağın kenarına oturur ve ilk ilişkiyi gözlemler.

5# Hindistan

Gelin ve damat için yakılan kutsal ateşin etrafına minderler dizilir. Kutsal ateşin etrafında 4 tur attıktan sonra mindere ilk olarak kim oturursa, evlilik boyu onun sözü geçer.

6# Kuzey Kore

Kuzey Kore evliliklerin kaz ve ördek oldukça önemlidir. Eski çağlarda damatlar, gelin evine ayağına bağlanan bir kazla girerken; şimdilerde canlı kaz yerine tahta ördekler kullanılmaktadır. Evlilik öncesi çiftin evine yerleştirilen tahta ördek düz konursa iyi anlaşıldığının, ters konulursa kavga edildiğinin göstergesi olarak kabul edilir.

7# Vikingler

Vikinglerde gelinin açık arttırmayla satılması esastır. Beğendiği kızın babasına para teklif eden damat adayı, gelinini en uygun fiyata almak için kızın babasıyla kıyasıya bir pazarlığa girişir.

8# Bosna Hersek

Kendini ispatlamak isteyen damat adayı, kızın evine giderek aile büyükleri ile sıkı bir tartışmaya girer. Bu tartışma sonunda damada kahve ikram edilir. Gelen kahve tuzlu ve ekşiyse damat reddedilmiş, tatlıysa uygun görülmüş anlamına gelir.