Evleri Kafe Yapıp Yasakları Fırsata Çevirmişler

Corona virüs salgını önlemleri kapsamında kafe ve restoranlar sadece paket servis şeklinde çalışıyor.
Bazı uyanık girişimcilerin dışarıda buluşma imkanı bulamayanlar için evlerini kafeye çevirdiği ortaya çıktı.
Ev kafeleri işletenlerin müşteri bulmak için sosyal medya üzerinden ilan bile verdiği belirtildi.
DHA ekibi, sosyal medya ilanı üzerinden buldukları Arnavutköy’deki bir eve giderek bu kafelerin nasıl işletildiğini yerinde görüntüledi.
Ev kafe müşterisi olmak için önce telefonla rezervasyon oluşturmak gerekiyor. Rezervasyon saatinde, telefonla arayarak geldiğini haber veren müşteriler, apartmanının zemin katındaki daireye misafir gibi alınıyor.
Evin yalnızca bir odasının kafe gibi hazırlandığı dikkat çekiyor. Masalara alınan müşterilere kısa sürede servis yapılıyor. Müşterilerin çay içmelerinin zorunlu olduğu belirtilirken, bir süre sonra sipariş verilmese de meyve tabağı ve çerez de getiriliyor.
FİYATLAR ÇOK YÜKSEK
Servis bittikten sonra sosyal medya hesapları için masanın fotoğrafının çekildiği görülüyor. Ev kafelerin menü fiyatlarının ise oldukça yüksek olduğu dikkat çekti. İki çay, meyve tabağı, bisküvi ve kuruyemiş için istenen ücret 100 TL oldu. Sorularımız üzerine pandemiden dolayı kapanan kafelerin ardından böyle bir girişim içerisinde bulunduklarını söyleyen ev kafenin işletmecisi E.S. müşteri bulmakta hiç zorlanmadıklarını talebin bir hayli fazla olduğunu söyledi.
EN FAZLA 1 SAAT

Müşteri olarak girilen ev kafenin işletmecisi E.S. sadece ticari amaçla böyle bir girişim içerisinde bulunduklarını belirterek, “İlanı görenler ‘siz eskort musunuz’ diye soruyor. Gelecek olan misafirlere kısıtlama koyuyoruz ve en fazla 1 saat kalabileceklerini söylüyoruz. Yatıya kalmak isteyenleri de geri çeviriyoruz” dedi.
“SUÇ İŞLEMİYORUZ”
Kimliklerini açıklayan gazetecilerin sorularını yanıtlayan ev kafenin işletmecisi, durumun yasal olmadığını düşünmediğini söyledi.
“Eve çok kişiyi almıyoruz zaten. Sayıca fazla kişi gelmek isteyen çok kişi oluyor ama biz buna müsaade etmiyor en fazla 4 kişi alıyoruz” diyen işletmeci, şöyle devam etti:
“Bu durumun hiçbir sakıncası olduğunu düşünmüyorum. Biz burada suç işlemiyoruz. Bu durumu iş olarak düşündük. Pandemiden dolayı kafeler kapalı bu yüzden böyle bir şey yapma kararı aldık. Bu durum herkese ilginç geliyor. ‘Neden böyle bir girişim içerisindesiniz’ diye çok yazan oluyor.”

NTV